Tydzień Kodowania to europejska inicjatywa, której celem jest zachęcanie dzieci, młodzieży oraz dorosłych do nauki programowania. W 2013 r. święto to zainicjowali Młodzi Doradcy ds. Agendy Cyfrowej przy ówczesnej Komisarz UE, Neelie Kroes. Kraje europejskie na specjalnej mapie wydarzeń codeweekowych wprowadzają organizowane przez siebie akcje. W ten sposób powstaje lista państw, które w największym stopniu zaangażowały się w promocję nauki programowania.
Ideą tego nietypowego święta jest propagowanie umiejętności związanych z programowaniem. Ważne jest jednak nie tylko zdobywanie wiedzy związanej z obsługą różnych programów i aplikacji oraz języków programistycznych, ale również rozwijanie logicznego myślenia czy nauka pracy w grupie. Wszystkie te umiejętności są odpowiedzią na potrzeby współczesnego świata, w którym ważne jest sprawne korzystanie z wytworów nowoczesnych technologii, współpraca i zdolność myślenia przyczynowo-skutkowego.
W okresie od 9–24 października 2021 roku w naszej szkole w ramach zajęć z informatyki oraz świetlicowych podejmowaliśmy różne aktywności. Dołączyliśmy do miliona organizatorów i uczestników. Inspirowaliśmy rozwój kodowania, myślenia obliczeniowego, rozwijaliśmy nowe pomysły.
Nauka kodowania pomaga wszystkim zrozumieć otaczający nas świat, który ulega ciągłym zmianom. Rozwija umiejętność logicznego myślenia, uczy i bawi.
Zaczęliśmy w świetlicy zakodowanymi obrazkami, kodowaliśmy w PixBlocks, na platformie code.org, blockygames, odkodowywaliśmy dyktanda graficzne, a także tworzyliśmy własną stronę internetową w ramach warsztatów z Khan Academy.
W czasie tego czasu kodowania uczniowie brali również udział w konkursie - co dzień pojawiało się jedno zadanie do odkodowania. Wszystkie zadania poprawnie rozwiązali: Amelia Rzepka, Marta Walasik, Lena Gawęda, Julia Macińska, Julia Kośka, Kamila Walasik, Anna Kośka, Krzysztof Kowalczyk, Jakub Kędziora, Weronika Pecyna. Uczyliśmy i bawiliśmy się świetnie.
Dziękujemy za zaangażowanie i gratulujemy.