27 maja 2026 r. uczniowie klas: 4, 5 , częściowo 7 i 8 pod opieką wychowawców: Doroty Stępień i Czarka Kądzieli wybrali się na wycieczkę do jednego z najstarszych i najpiękniejszych polskich miast- Sandomierza.
„Mały Rzym”- bo tak nazywany bywa Sandomierz ze względu na swoje położenie na siedmiu wzgórzach, okazał się niesamowitym, pełnym uroku miejscem, będącym natchnieniem poetów i celem podróży rzeszy turystów. Naszej grupie tajemnice miasta zdradzała pani Kasia - przewodniczka tamtejszego Koła PTTK.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wzgórza zamkowego, następnie przeszliśmy na Rynek i przenieśliśmy się do podziemi. Spacerując mrocznymi korytarzami tworzącymi blisko półkilometrową Podziemną Trasę Turystyczną, wysłuchaliśmy tragicznej historii Haliny Krępianki - bohaterki, która zginęła, ratując Sandomierz przed najazdem Tatarów.
Kolejnym punktem programu był świat figur woskowych serialu "Ojciec Mateusz". Następnie udaliśmy się do Bramy Opatowskiej. Z tarasu widokowego podziwialiśmy piękną panoramę miasta.
Później przeszliśmy do Zbrojowni, w której średniowieczny szlachcic opowiedział nam pasjonującą historię miasta. Przymierzając dawne stroje i elementy uzbrojenia, odbyliśmy prawdziwą wycieczkę w przeszłość.Była to niesamowita, żywa lekcja historii. Zmęczeni, ale w doskonałych nastrojach, po krótkim postoju w McDonald’s , wróciliśmy do Libiszows.
Z wycieczki, oprócz pamiątek i zdjęć, przywieźliśmy mnóstwo niezapomnianych wrażeń.
