Od 24 stycznia do 10 lutego nasza szkoła obchodziła „Tydzień” Bezpiecznego Internetu. W ten sposób przyłączyliśmy się do międzynarodowych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu, który w tym roku przypadł na dzień 8 lutego 2022 roku. Lokalne obchody DBI 2022 zorganizowała Pani Agnieszka Kowalczyk, a uczestniczyła w nich cała społeczność naszej szkoły. Pomimo panującej pandemii udało nam się zorganizować wiele działań w ramach obchodów DBI 2022.
Na stronie internetowej naszej szkoły pojawiły się linki i informacje, które miały na celu uświadomienie nie tylko uczniom, ale i rodzicom jakie zagrożenia występują w Wirtualnym świecie.
Od 24.01 do 10.02.2022r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w ramach lekcji informatyki i zajęć komputerowych w spotkaniach stacjonarnie i online, których głównym tematem było bezpieczeństwo w sieci. Rozmowy w klasach 1-3 oraz dyskusje w klasach 4-8 dotyczyły Internetu, jego dobrych i złych stron, ale przede wszystkim poruszały problem „Jak zachować się w wirtualnym świecie, aby być bezpiecznym?”, „Jak sprawdzić czy to fake news?”, ”Prywatność w social mediach” i tp. Uczniowie dowiedzieli się m.in. o zagrożeniach czyhających w sieci oraz o tym, jak się przed nimi bronić. Dokładnie omówiony został problem Cyberprzemocy, jak postąpić będąc świadkiem takiej formy przemocy oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci.
Dużo uwagi poświęcono także zasadom etyki oraz dobrym praktykom w zakresie bezpiecznego korzystania z technologii informatycznych. Dzieci i młodzież bardzo aktywnie uczestniczyli w spotkaniach i chętnie dzielili się swoją wiedzą oraz odpowiadali na zadawane pytania. Mamy nadzieję, że dzięki takim rozmowom i wielu innym działaniom podejmowanym przez naszą szkołę w tym temacie uczniowie będą odpowiedzialnie korzystać z Internetu, co pozwoli uniknąć wielu niebezpieczeństw i ustrzec się wielu błędów.
Z okazji obchodów Tygodnia Bezpiecznego Internetu, w naszej szkole, został ogłoszony konkurs pod hasłem „Bezpieczeństwo w Internecie”. Uczniowie mieli za zadanie wykonać pracę plastyczną lub graficzną o tej tematyce. Odbył się również konkurs online poprzez platformę quizizz na „Szkolnego mistrza netykiety” W konkursie zostali wyróżnieni wszyscy uczestnicy konkursu. Za trud i przygotowanie prac konkursowych przygotowane są upominki, które zostaną wręczone w szkole.
Nauczycielka Informatyki Pani Agnieszka Kowalczyk brała udział w konferencji Asów Internetu organizowanej w ramach programu Asy Internetu oraz w konferencji "Dzień Bezpiecznego Internetu 2022" organizowanej przez Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą NASK Państwowy Instytut Badawczy oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.
W wyniku podjętej inicjatywy, młodzi internauci zostali zapoznani z dobrodziejstwami i zagrożeniami płynącymi z sieci, pokazano dzieciom, że decyzje podejmowane w świecie wirtualnym mogą mieć wpływ na ich realne życie. Mamy nadzieję, że dzięki spotkaniu i wielu innym działaniom podejmowanym przez naszą szkołę w tym temacie uczniowie będą odpowiedzialnie korzystać z Internetu, co pozwoli uniknąć wielu niebezpieczeństw i ustrzec się wielu błędów.
