Uczestnikami programu ,,Zdrowo – jem, więcej wiem” były również dzieci z oddziału zerowego, zespół pod nazwą ,,Zielone groszki”.
Wdrażanie zasad zdrowego trybu życia rozpoczęły od poznania dobrych nawyków żywieniowych.
Większość dzieci ma świadomość jak ważną rolę odgrywa jedzenie zdrowych produktów. Potrafi wymienić co powinniśmy jeść, a czego nie. Jakie konsekwencje możemy ponieść jedząc niewłaściwe produkty. Na początku zaproponowałam dzieciom wysłuchanie piosenki Lekcja zdrowia. Na podstawie jej tekstu dzieci próbowały formułować wnioski dotyczące zdrowego stylu życia. Na pierwszy plan wysunęły się zdrowe odżywianie i ruch. Dzieci wskazywały złe nawyki i sposoby ich eliminowania. Następnie dzieci poznały historię Zosi i Tadka , którym starały się wytłumaczyć jak ważnym posiłkiem jest śniadanie, a zjadanie dużych ilości słodyczy prowadzi do wielu dolegliwości. Dzieci dowiedziały się na co narażone są osoby zjadające duże ilości słodyczy oraz, że są takie składniki pożywienia ,których należy unikać. Podawały przykłady pokarmów, które nie służą zdrowiu. W dalszej części wspólnie przeanalizowaliśmy obrazki rysowane przez dzieci na temat Moje nawyki żywieniowe i aktywność. Okazało się,że u niektórych dzieci oprócz zdrowych produktów pojawiały się słodycze, słodkie napoje, u niektórych było mało warzyw, owoców i wody. Nie u wszystkich dzieci pojawiała się aktywność fizyczna.
Zaproponowałam dzieciom, abyśmy uporządkowali naszą wiedzę na temat tego co należy jeść aby być zdrowym. W tym celu zaprezentowałam dzieciom piramidę zdrowia i poprosiłam abyśmy wspólnie omówili poszczególne piętra piramidy. Dzieci od razu zauważyły, których produktów powinno być najwięcej w pożywieniu, a których najmniej. Zwróciły również uwagę na fakt, że piramida nie zawiera żadnych słodyczy i słodkich napojów. Kilkoro dzieci zauważyło,że w piramidzie zdrowia oprócz produktów do jedzenia znajdują się również rysunki aktywności fizycznej. Zaproponowałam dzieciom abyśmy wybrali się na zakupy. Zadaniem dzieci było powycinanie z gazetek reklamowych produktów spożywczych, które kupują wspólnie z rodzicami. Dzieci nazywały produkty, mówiły dlaczego wybrały niektóre z nich, czy są niezbędne, czy można je zamienić na inne. Odgrywały scenki w parach na wylosowany temat- zabawa edukacyjna Dlaczego kupuję. Po zabawie wszystkie wycięte obrazki zostały umieszczone na białej tablicy. Następnie poprosiłam dzieci, aby posegregowały obrazki na te przedstawiające zdrowe produkty i te, które nie służą zdrowiu. Zdrowe produkty dzieci umieszczały na zielonym kole, a niezdrowe na czerwonym. W ostateczności obrazki z czerwonych kół znalazły się w koszu. Obrazki zdrowych produktów dzieci naklejały na poszczególne piętra piramidy. Dużo przy tym rozmawiały i upewniały się co do trafności wyboru. Na zakończenie pracy wykonały również rysunki przedstawiające różne formy aktywności . Podsumowaniem zajęć było poszukiwanie odpowiedzi na pytanie Jak możemy zmienić nasze nawyki żywieniowe na lepsze? Dzieci podawały różne propozycje ale jedną z nich postanowiły wprowadzić od zaraz. Ustaliły,że w pudełku śniadaniowym, które przynoszą do przedszkola nie będzie żadnych słodyczy, a ich miejsce zajmą warzywa i owoce. Słodkie napoje zastąpią czystą wodą. Na koniec zajęć każde dziecko otrzymało kartę pracy Uczymy się dobrych nawyków żywieniowych ,którą z pomocą rodziców należało uzupełnić w domu. Następnego dnia dzieci przyniosły z domu produkty potrzebne do zrobienia zdrowej sałatki owocowej jako alternatywy słodkiego batonika czy cukierka. Było zdrowo i kolorowo, a miód dodany do sałtki sprawił, że było też słodko.
Kolejny dzień w przedszkolu rozpoczęliśmy od przywitania i przekazania sobie iskierki przyjaźni.
Dzieci opowiadały jak się czują , jaki mają nastrój, czy mają ochotę do pracy i zabawy. Wspólnie zastanawialiśmy się skąd organizm czerpie energię do pracy i zabawy. Formułując odpowiedzi na moje pytania dzieci stwierdziły,że bardzo ważne jest zdrowe odżywianie, a szczególnie zjadanie zdrowych produktów na śniadanie. Śniadanie, pierwszy posiłek powinno być pełnowartościowe, atrakcyjne i smaczne. Dzieci przedstawiały własne propozycje zdrowego śniadania odwołując się do poznanej wcześniej PiramidyZdrowego Odżywiania. Zaproponowałam wówczas aby dzieci spróbowały wykonać konkursową pracę plastyczną na temat Moje zdrowe śniadanie. Dzieci miały do dyspozycji różnorodne materiały i przybory plastyczne. Dzięki dużej wyobraźni oraz kreatywności dzieci powstały bardzo ciekawe, oryginalne prace. Wszystkie prace zostały umieszczone na tablicy obok wejścia do sali przedszkolnej. Dzięki temu rodzice i uczniowie szkoły mogli podziwiać prace dzieci.
Następnego dnia, zgodnie z umową i z pomocą rodziców, dzieci przyniosły do przedszkola produkty, z których samodzielnie przygotowały zdrowe, kolorowe śniadanie. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że takie śniadanie naprawdę dodaje energii.
Rozstrzygnięcie konkursu na najlepszy rysunek pierwszego śniadania było trochę nietypowe, ponieważ wspólnie z rodzicami i nauczycielami uznaliśmy, że każde dziecko jest zwycięzcą i zasługuje na pierwsze miejsce. Każdy włożył w wykonanie swojej pracy dużo wysiłku i serca, a to liczy się najbardziej. W związku z tym każde dziecko otrzymało medal Super Kucharza lub Super Kucharki oraz breloczek z uśmiechnięta buźką. Wszystkie prace dzieci zostały następnie złożone w Klasową Książkę Śniadaniową, której dzieci nadały tytuł: Moje zdrowe śniadanie.
Własną książkę dzieci zaprezentowały młodszej grupie przedszkolnej oraz uczniom szkoły podczas zajęć świetlicowych. Książka wyeksponowana była również w miejscu, gdzie każdy uczeń szkoły i rodzic odbierający dziecko mógł ją oglądać i podziwiać.
Aktywność fizyczna jest niezwykle ważnym czynnikiem, który wpływa na prawidłowy, wszechstronny rozwój dziecka w wieku przedszkolnym. Jest to wiek najbardziej plastyczny i stanowi najlepszy czas na wpajanie nawyków i zainteresowań. Należy tak zorganizować czas, by dziecko mogło każdego dnia podjąć odpowiednią dla zdrowia dawkę ruchu. Mamy obowiązek wpojenia dziecku określonych umiejętności i nawyków ruchowych. Zajęcia propagujące ruch i aktywność fizyczną odbywały się na sali gimnastycznej. Rozpoczęliśmy je od poznania Ferro. Dzieci wysłuchały opowiadania, obejrzały rysunki ilustrujące jego historię. Następie wypowiadały się na temat sportów, które uprawiają bądź chciałyby w przyszłości uprawiać. Padło sformułowanie, że ruch na świeżym powietrzu służy zdrowiu, a poza tym jest bardzo przyjemny. Zwłaszcza ,gdy ruszamy się i bawimy wspólnie z rodzicami i innymi dziećmi. Po rozmowie przeszliśmy do działania. Dzieci poznały zasady poszczególnych zabaw proponowanych przez Ferro i rozpoczęła się wspólna zabawa. Dzieciom bardzo podobały się zabawy: Znajdź swój domek, Kosmiczny wyścig, Turkusowa drużyna, Sprytny ogrodnik. Chętnie podejmowały zadania, były bardzo swobodne i zaangażowane . Z ust nie schodził im uśmiech. Uczyły się współpracować i spokojnie przyjmować niepowodzenia. Podczas zabawy uspokajającej Jaki to sport, dzieci poznały właściwe nazwy niektórych dyscyplin sportowych. Naśladowały charakterystyczne ruchy podczas uprawiania tych sportów oraz określały,które mięśnie pracują podczas uprawiania danego sportu. W tej zabawie pracowały nie tylko mięśnie ale też wyobraźnia. Podsumowując zajęcia wróciliśmy do Ferro, który bardzo lubi aktywność fizyczną , jak wszyscy na jego planecie. Dzieci spróbowały wymyślić zakończenie jego przygody. Na koniec zajęć wszyscy zgodnie stwierdzili, że ruch , zwłaszcza ruch na świeżym powietrzu służy zdrowiu i sprawia, że czujemy się radośni i szczęśliwi. Zachęcałam również dzieci do zaangażowania w zabawy ruchowe swoich rodziców i rodzeństwo. Zwróciłam uwagę dzieciom, że spędzanie większości wolnego czasu przed telewizorem, czy komputerem na pewno nie służy zdrowiu, zarówno dzieci jak i ludzi dorosłych. Przypomnieliśmy sobie wtedy piosenkę pt. Lekcja zdrowia. Jej słowa były potwierdzeniem naszych wniosków. Aby rodzice też mogli poznać Ferro poprosiłam dzieci , aby opowiedziały im jego historię i wspólnie z nimi rozwiązali krzyżówkę pod tytułem Jesteśmy aktywni, jak mieszkańcy Turkusowej Planety. Kolejnego dnia dzieci przyniosły rozwiązane krzyżówki, wypowiadały się na temat haseł w nich zawartych. Mówiły z kim rozwiązywały krzyżówkę, cieszyły się z wykonanego zadania.
Dzieci z natury lubią aktywność ruchową, ale złe nawyki, czasem zły przykład powodują,że zaczynają coraz mniej się ruszać. Aby temu zapobiec przeprowadziłam rozmowę z dziećmi na temat zabaw, w które lubią bawić się najbardziej. Udało się nam pobawić w te zabawy. Wśród nich były: Pająk i muchy, Dogoń swoją parę, Zbijany, Dwa ognie, Piłka parzy, Komórki do wynajęcia. Poprosiłam dzieci , aby porozmawiały ze swoimi rodzicami na temat ich ulubionych zabaw z dzieciństwa. Następnego dnia dzieci opowiadały o ulubionych zabawach rodziców, przedstawiały zasady poszczególnych zabaw. Dzieci obejrzały również film Zabawy dawniej i dziś, który przedstawiał jeszcze inne zabawy ruchowe. Jedną z nich, która bardzo spodobała się dzieciom to Zośka, czyli podbijanie piłeczki różnymi częściami ciała bez użycia rąk. Wygrywał ten, kto nie upuścił piłeczki na ziemię. Dzieci dowiedziały się ,że bardzo lubianą podwórkową rozrywką było rzucanie do celu, czyli rzucanie kół na krzyżak i rzucanie ich do rąk. Na filmie dzieci rozpoznały również zabawę w Klasy, o której opowiadały wcześniej. Podsumowaniem rozmów o zabawach było wykonanie planszy przedstawiającej nazwy zabaw. Dzieci podawały nazwy zabaw, a ja zapisywałam je na kartonikach . Następnie dzieci umieszczały je dookoła słowa Zabawy. Wykonały również rysunki przedstawiające wybraną przez siebie zabawę. W kolejnych dniach testowaliśmy różne zabawy, a te które najbardziej podobały się dzieciom umieściliśmy w Księdze Zabaw w Szkole. Znajdowały się w niej opisy dziesięciu zabaw i rysunki dzieci, które wykonały wcześniej. Z zasadami zabaw mogli zapoznać się wszyscy uczniowie, nauczyciele i rodzice gdyż znajdowała się w kąciku poświęconym projektowi, na korytarzu szkolnym.
Współpraca z rodzicami w realizacji projektu,,Zdrowo jem ,więcej wiem” jest niezbędna.
Na spotkaniu z rodzicami, zainicjowałam rozmowę na temat sposobów wspomagania dzieci w utrzymaniu dobrego zdrowia, samopoczucia, chęci do pracy i nauki. Odwołałam się do powiedzenia ,,Jesteś tym, co jesz”, które na pewno wszyscy słyszeli,ale tak naprawdę niewielu z nas zdaje sobie sprawę z jego powagi. Zwróciłam uwagę na fakt, że pożywienie zawiera składniki, które mogą działać korzystnie i negatywnie na organizm. Jeżeli odżywiamy się właściwie, ciało podziękuje nam za to działając prawidłowo. Dlatego też kwestia odżywiania dzieci jest sprawą bardzo ważną.
Podczas prelekcji na temat zdrowego odżywiania wspomagałam się artykułami wyświetlanymi na tablicy multimedialnej. Omówiłam Piramidę Zdrowia po zmianach zwróciłam uwagę rodziców na rolę aktywności fizycznej w prawidłowym rozwoju dzieci oraz właściwe proporcje i jakość produktów w komponowaniu posiłków dla dzieci. Bardzo ważne jest również dbanie o higienę, odpowiednia długość i jakość snu, ograniczenie czasu spędzonego przed telewizorem i komputerem, kontrolowanie wagi. Po prelekcji zachęcałam rodziców do dyskusji i wyrażania swoich opinii na temat odżywiania, zmiany nawyków żywieniowych i ich roli w kształtowaniu prozdrowotnych postaw ich dzieci. Niektórzy z nich postanowili zwracać większą uwagę na wartości odżywcze produktów podawane swoim dzieciom. Uświadomili sobie, że jest to inwestycja w przyszłe dobre zdrowie ich dzieci. Rodzice otrzymali również ulotkę, która zawierała informacje na temat: Dlaczego sposób odżywiania dzieci jest sprawą bardzo ważną linki do artykułów dostępnych na stronie internetowej. Przybliżyłam rodzicom zadania zrealizowane z dziećmi w ramach projektu, oraz przedstawiłam działania jakie planujemy jeszcze podjąć. Zachęcałam do przeprowadzania rozmów z dziećmi, cierpliwe i konkretne odpowiadanie na ich pytania oraz udzielanie pomocy przy wypełnianiu kart pracy. Rodzice mieli możliwość obejrzenia prac dzieci przedstawiających zdrowe pierwsze śniadanie, które zebrane zostały w Klasową Książkę Śniadaniową pod tytułem Moje zdrowe śniadanie. W miarę realizacji zadań rodzice oglądali indywidualne prace dzieci i prace grupowe: piramida zdrowia, obrazki przedstawiające aktywności fizyczne, zdjęcia przedstawiające przygotowanie śniadania,zajęcia ruchowe. Pomagali dzieciom w rozwiązaniu krzyżówki Jesteśmy aktywni jak mieszkańcy Turkusowej planety. Rodzice chętnie podejmowali współpracę i pomagali dzieciom w wykonywaniu zadań .
Wiedzą, jaką zdobywały dzieci na temat czynników wpływających na ich prawidłowy rozwój chętnie dzieliły się ze społecznością przedszkolną i szkolną. Przygotowaną przez siebie Piramidę Zdrowia zaprezentowały w młodszej grupie przedszkolnej. Dzieci omawiały kolejne piętra piramidy, nazywały produkty, które się tam znajdowały. Zwróciły uwagę młodszych kolegów i koleżanek, że ruch, zwłaszcza ten na świeżym powietrzu jest bardzo potrzebny dla utrzymania dobrego zdrowia. Piramida Zdrowego Żywienia była wyeksponowana również na tablicy znajdującej się na holu szkoły obok sali przedszkolnej wraz z hasłem Ruch to zdrowie i obrazkami przedstawiającymi różne rodzaje aktywności fizycznej . Rysunki wykonane zostały przez dzieci z naszego zespołu. Obok tablicy często zatrzymywali się starsi uczniowie naszej szkoły i rodzice, którzy przychodzili odbierać po zajęciach swoje dzieci. Rozmawiali i wymieniali się spostrzeżeniami. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również wykonana wspólnie książka pod tytułem: Moje Zdrowe Śniadanie. Została ona zaprezentowana na świetlicy szkolnej podczas zajęć świetlicowych dla uczniów z klasy IV i w młodszej grupie przedszkolnej. Klasową Książkę Śniadaniową można było również oglądać w specjalnym kąciku znajdującym się na korytarzu szkolnym. Znajdowała się tam również Księga Zabaw w Szkole, w której umieściliśmy opisy zabaw ruchowych uznane przez dzieci za ulubione. Dzieci wykonały ilustracje przedstawiające zabawy, które też nalazły się w książce. Z dużym zainteresowaniem zasady zabaw czytali uczniowie klas starszych. Książka z zabawami ruchowymi zaprezentowana była również nauczycielowi wychowania fizycznego. Mamy nadzieję, że klasy starsze też się w nie pobawią.
W kąciku poświęconym projektowi Zdrowo jem, więcej wiem znajdowały się również ulotki dla rodziców związane z głównym jego hasłem. Propagującym zdrowe odżywianie, ruch na świeżym powietrzu i utrwalanie nawyków sprzyjających zdrowiu.