Kawiarenka
Dzień Ziemi
Z okazji Dnia Ziemi uczniowie naszej szkoły mieli okazję wzięcia udziału w występach, które przygotowali ich koleżanki i koledzy z klasy drugiej i czwartej. Drugoklasiści wcielili się w role ekobohaterów: Czerwonego Kapturka, Kubusia Puchatka, Smerfów, królewny Śnieżki, Pszczółki Mai, Pinokia, Królika, którzy przedstawiali swoje proekologiczne zachowania, w tym również zasady segregacji śmieci. Uczniowie klasy czwartej przedstawiali „Poważne sprawy dotyczące ochrony środowiska, na wesoło”. Był to „Ekologiczny Wiosenny Teatrzyk”. Na koniec, słowami piosenki „… możesz dbać o cały świat, chociaż masz niewiele lat”, zachęcili do troski o naszą przyrodę. Na koniec pani Aleksandra Słowikowska wręczyła nagrody, podsumowując kolejny udział w IV - edycji II-go cyklu Ogólnopolskiego Konkursu
„ Edukujemy – Pomagamy ” – zbiórka zużytych baterii we współpracy z Organizacją Odzysku Reba, który to konkurs zakończył się 31 marca 2024 roku. Największą ilość baterii zebrali i tym samym nagrody otrzymali:I miejsce – Zofia Ksyta z kl. IV
II miejsce – Antoni Machnicki z oddziału przedszkolnego „0”
III miejsce – Zuzanna Pecyna z kl. I
Tradycyjnie wylosowana została nagroda spośród wszystkich zbierających baterie. Nagroda ta trafiła w ręce Marleny Ziółek z kl. II
Gratulujemy i przypominamy, że nadal można przynosić baterie, biorąc udział w kolejnym konkursie.
5
Konkursy organizowane przez bibliotekę szkolną.
Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich chętnych uczniów naszej szkoły do udziału w konkursach:
1. Na ilustrację do książki oddziały przedszkolne oraz klasy I-III;
2. Na plakat promujący bibliotekę szkolną klasy IV - VIII.
Prace należy złożyć do pani Joanny Drożdż lub pani Doroty Stępień do 29.04.2024r.
Szczegóły w regulaminach.
Kino sferyczne
Kino sferyczne, zwane także kinem planetarnym lub kinem kopułowym, to jedna z najciekawszych innowacji w dziedzinie rozrywki filmowej. To zupełnie nowe doświadczenie dla widzów, które pozwala na podróżowanie przez atrakcyjne widoki kosmosu bez wychodzenia z kina. Dzięki specjalnemu systemowi projekcji sferycznej, kino sferyczne tworzy wrażenie istnienia w przestrzeni kosmicznej i zapewnia niezapomniane emocje.
Jak działają kina sferyczne? Projekcja filmu odbywa się na kopule, która otacza widzów ze wszystkich stron. Dzięki temu każdy ma możliwość oglądania obrazu pod kątem 360º. Dodatkowo, za pomocą efektów dźwiękowych oraz przekonujących głosów lektorów, kino sferyczne przekazuje nie tylko wizualne, ale również fonetyczne odczucia. To sprawia, że widzowie o wiele lepiej rozumieją i zapamiętują prezentowane treści.
Uczniowie klasy V i VI obejrzeli film: "Astronauta", który zapoznał ich z poszczególnymi doznaniami lecącego w kosmos człowieka. Pozwolił zobaczyć, jakie zmiany zachodzą w ludzkim ciele podczas lotu w kosmos, co dzieje się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a także jakie niebezpieczeństwa czyhają w przestrzeni kosmicznej. Uczniowie mieli wyjątkową możliwość uczestnictwa w tej niezwykłej podróży.
Uczniowie klasy VII i VIII obejrzeli film: "Tajemnice grawitacji - śladami Alberta Einsteina".
Dwunastoletni Luke jest bystrym i pomysłowym chłopcem, który uwielbia swoją latającą deskorolkę, często również marzy o byciu magikiem o pseudonimie "Limbradur" i wkraczaniu w inne światy. Jego idolem jest Albert Einstein, a Luke jest zafascynowany nauką i wszechświatem, znacznie bardziej niż nudnymi magicznymi zaklęciami. Interesują go gwiazdy, wszechświat i prawa natury. Pewnej nocy zakrada się do Muzeum Alberta Einsteina, gdzie poznaje ALBYX3. Jest to mały, sprytny i raczej dziwny robot, który wie wszystko o Albercie Einsteinie i jego teoriach. ALBY zabiera Luke’a w magiczną podróż w czasie i przestrzeni. Opowiada ekscytującą historię, podczas której wyjaśnia główne zasady tajemniczej siły jaką jest grawitacja. Dla dociekliwego i żądnego przygód LIMBRADURA jest to niesamowite przeżycie, podczas którego Alby umożliwia mu dogłębne poznanie i zrozumienie fascynujących teorii Einsteina.
8 klasa w Żeromskim
- 3
Sukcesy naszych uczniów w eliminacjach gminnych Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym
W dniu 17 kwietnia 2024 roku w Zespole Szkół Samorządowych nr 1 w Opocznie odbyły się eliminacje gminne Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.
Eliminacje odbywały się w dwóch kategoriach wiekowych:
Grupa I- uczniowie szkół podstawowych w wieku 10-12 lat
Grupa II- uczniowie szkół podstawowych w wieku 13-15 lat
Uczestnicy rozwiązywali testy składające się z 25 zadań zamkniętych, łatwiejszy dla młodszej grupy i trudniejszy dla starszej.
Zadania dotyczyły:
- ogólnych przepisów ruchu drogowego,
- znajomości znaków drogowych,
- kolejności przejazdu na skrzyżowaniach,
- pierwszej pomocy.
W grupie I naszą szkołę reprezentowała trójka w składzie:
Julia Nita – kl. V
Kacper Pecyna kl. V
Tomasz Stępniak kl. V
Zdobyła ona łącznie 49 punktów, co dało jej III miejsce
W grupie II naszą szkołę reprezentowała trójka w składzie:
Krzysztof Kowalczyk – kl. VI
Maria Panfil – kl. VI
Kamila Walasik – kl. VII
Zdobyła ona łącznie 61 punktów, co dało jej II miejsce.
Drużyna z grupy II będzie reprezentowała gminę Opoczno na eliminacjach powiatowych, które odbędą się 25 kwietnia 2024 roku w Zespole Szkół Samorządowych w Poświętnem.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Sukcesy naszych uczniów: czołowe miejsca w eliminacjach gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej: „Młodzież zapobiega pożarom"
Wiadomość ze strony Straży Miejskiej w Opocznie:
W tym roku po raz kolejny Straż Miejska w Opocznie oraz Zarząd Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP w Opocznie, przystąpił do organizacji eliminacji gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej edycja 2024. Turniej ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej.
W dniu 10 kwietnia br. w siedzibie OSP Kraśnica 16 uczniów reprezentowało wszystkie szkoły z terenu Gminy Opoczno w trzech grupach wiekowych:
I grupa – uczniowie szkół podstawowych, klasy I-IV,
II grupa – uczniowie szkół podstawowych, klasy V-VIII,
III grupa – uczniowie szkół ponadpodstawowych.W pierwszym etapie każdy ze startujących musiał zmierzyć się z 25 testowymi pytaniami przygotowanymi przez przewodniczącego jury. Test trwał 25 minut. Do części finałowej kwalifikowali się ci uczestnicy którzy zdobyli największą ilość punktów w testach. Sam finał to sprawdzian wiedzy przed jury turnieju, w skład którego weszli: przewodniczący - Jarosław Jurowski, sekretarz Marcin Grabski, członek Krzysztof Długosz. Każdy z uczestników musiał odpowiedzieć na cztery pytania. Suma punktacji z ustnego etapu zdecydowała o ostatecznej kolejności w eliminacjach gminnych OTWP. Była ona następująca:
I grupa – uczniowie szkół podstawowych, klasy I-IV
- Piotr Telus - Szkoła Podstawowa w Sielcu
- Igor Wawrzyńczak - Szkoła Podstawowa w Libiszowie
- Łucja Pręcikowska - Szkoła Podstawowa w Libiszowie
II grupa – uczniowie szkół podstawowych, klasy V-VIII
- Kamila Walasik - Szkoła Podstawowa w Libiszowie
- Maria Panfil - Szkoła Podstawowa w Libiszowie
- Patryk Fiderek - Szkoła Podstawowa w Kraśnicy
III grupa – uczniowie szkół ponadpodstawowych
- Marta Walasik - Zespół Szkół Samorządowych nr 1 w Opocznie
Zwycięzcy Poszczególnych kategorii otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Gminę Opoczno oraz będą reprezentować naszą Gminę w finale powiatowym OTWP w Opocznie.
5
"Kot w butach" w MDK w Opocznie
W piątek 5 kwietnia uczniowie klasy pierwszej, drugiej i trzeciej obejrzeli spektakl „Kot w butach” w Miejskim Domu Kultury w Opocznie. Opiekę nad uczniami sprawowały wychowawczynie: pani Renata Szczepanik, pani Aleksandra Słowikowska i pani Sylwia Kłosek. Częste wybuchy radości i oklaski były dowodem, że przedstawienie bardzo się podobało. Dzieci wróciły bardzo zadowolone.
Wielkanocne życzenia
,,Luźne lekcje z naukowcami” - Alfred Nobel
Alfred Nobel to kolejna postać, którą poznaliśmy realizując projekt ,,Luźne lekcje z naukowcami”. Z filmu edukacyjnego dowiedzieliśmy się wiele ciekawostek na jego temat m.in., że był szwedzkim chemikiem, inżynierem, przemysłowcem, wynalazcą dynamitu oraz fundatorem Nagrody Nobla. Największą atrakcją podczas zajęć było wykonanie eksperymentu - WĘDRUJĄCA WODA.
Gminny konkurs plastyczny: "Kartka wielkanocna"
W dniu 26 marca 2024r. w Szkole Podstawowwej w Wygnanowie odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego "Kartka Wielkanocna". Prace uczniów naszej szkoły również zostały nagrodzone. Pierwsze miejsce zajęła Faustyna Sudoł z klasy I. Wyróżnienie otrzymała Laura Kmita z oddziału przedszkolnego. Serdecznie gratulujemy.
1
Kolorowa pisanka XXL
Dzieci z naszego przedszkola wykonały swoje zadanie na medal. Kolorowa pisanka została już odebrana przez pracowników Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Opocznie w obecności prezesa Marcina Jędrasika. Dziękujemy za możliwość udziału w tegorocznej edycji oraz za podarunki dla dzieci i przedszkola. Naszą pisankę można będzie oglądać w centrum Opoczna na ul. Biernackiego
13
Pierwszy Dzień Wiosny
21 marca obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny. Kasy I-III razem z przedszkolakami przywitały ten dzień na sportowo. Na początku wszystkie dzieci bawiły się na sali gimnastycznej. Obyły się konkurencje i zabawy z wykorzystaniem materiałów z recyklingu. Następnie wszyscy razem udaliśmy się na boisko szkolne. Każda klasa zaprezentowała wierszyk lub piosenkę o wiośnie. Później pożegnaliśmy zimę paląc marzannę wykonaną przez klasę trzecią.
12
Długopis 3D i wielkanocne inspiracje
Przed Świętami Wielkanocnymi nasi uczniowie tworzyli artystyczne dekoracje świąteczne. Ozdoby były przygotowywane na zajęciach informatyki w klasie 5. Idealnym "pomocnikiem" dla młodych artystów okazały się długopisy 3D, które zostały zakupione w ramach programu #Laboratoria Przyszłości.
Dla wszystkich była to świetna twórcza zabawa, podczas której można było pochwalić się swoim talentem oraz poćwiczyć koncentrację uwagi i precyzję.
Niezwykła lekcja języka polskiego
W piątek 22 marca uczniowie klasy czwartej przenieśli się w świat legendy o warszawskim Bazyliszku i wcielili się w rolę aktorów. Samodzielnie przygotowali rekwizyty i przebrania. Dzięki temu mogli poznać pracę ludzi teatru i sami przygotować przedstawienie. Efekt ich pracy był zachwycający.
3
Thomas Edison - "Luźnie lekcje z naukowcami"
Uczniowie naszej szkoły wykonali następne zadanie z projektu "Luźnie lekcje z naukowcami" - tym razem uczniom została przybliżona postać Thomasa Edisona.
Oglądnęliśmy film na temat działania żarówki oraz zapoznaliśmy się z krótką prezentacją dotyczącą życia tego odkrywcy.
Thomas Edison to amerykański wynalazca i samouk, który opracował różne patenty i wynalazł takie, jak żarówka elektryczna .
Szalony Wiosenny Tydzień
Dzień bez plecaka
5Dzień na opak
5Dzień żaby
Dzień kolorowej skarpetki
Dzień Szalonej Fryzury
13
Tydzień Matematyki 2024 - wyniki konkursów matematycznych
Drużynowy turniej matematyczny
Kategoria klasy IV-V
I miejsce: Julia Nita, Faustyna Kupis, Amelia Ogłozińska i Nadia Chmal z klasy V
II miejsce: Magdalena Jabłońska, Maja Malej, Tomasz Stępniak i Kacper Pecyna z klasy V
III miejsce: Julia Bąkiewicz, Amelia Kaczmarczyk, Anastazja Ziółek i Kornelia Pabijanek z klasy V
Kategoria klasy VI - VIII
I miejsce: Maria Panfil, Weronika Nita, Weronika Pecyna i Rita Lisenko z klasy VI
II miejsce: Filip Jaciubek, Krzysztof Kowalczyk, Jakub Kędziora i Szymon Jakubczyk z klasy VI
III miejsce: Alan Stępień, Mateusz Zieliński, Wojciech Stolarczyk i Błażej Jaciubek z klasy VIII
Rebusy Matematyczne
I miejsce: Anastazja Ziółek
Matematyczny Escape Room
zwyciezcy:
w klasie IV
Agata Kowalczyk, Daria Podgórna, Jagoda Bartyzel, Bartłomiej Rzońca i Antoni Łukomski
w klasie VI
obie drużyny w składzie: Krzysztof Kowalczyk, Filip Stolarczyk, Igor Palus, Amelia Dąbrowska i Weronika Pecyna, a także Maria Panfil, Weronika Nita, Lena Więcek, Filip Jaciubek i Jakub Kędziora
w klasie VII
Anna Kośka, Łucja Cieślik, Marta Walasik, Miłosz Kaczmarczyk
π-ęknie dziękujemy!
Gratulujemy wszystkim zwycięzcom! Życzymy dalszych matematycznych sukcesów.
6
Archiwum Aktualności