• Ferie w szkole
          • Ferie w szkole

          • Tradycyjnie w w pierwszy tydzień ferii zimowych  w naszej szkole organizowane są zajęcia. W okresie od 29 stycznia do 2 lutego przygotowaliśmy zajęcia sportowo – rekreacyjne, kulinarne, informatyczne, językowe, kulturalno - artystycznye, integracyjne, naukowe, by młodzi uczniowie naszej szkoły w sposób aktywny i ciekawy spędzili czas wolny od nauki.

          • Nasz uczeń laureatem w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Zapobiegajmy pożarom” na etapie gminnym

          • Antoni Machnicki z naszej szkoły zajął 3 miejsce w swojej grupie wiekowej w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Zapobiegajmy pożarom” na etapie gminnym .

            Praca Antka przeszła do etapu powiatowego konkursu. Uczestnicy konkursu z etapu gminnego otrzymają upominki, a zwycięzcy nagrody rzeczowe ufundowane przez Burmistrza Opoczna Dariusza Kosno. 

            Gratulujemy laureatom, wyróżnionym, opiekunom i wszystkim, którzy brali udział w konkursie. 

        • Dzień Babci i Dziadka
          • Dzień Babci i Dziadka

          • BABCIA i DZIADEK to słowa, które kojarzą się każdemu z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Nikt inny nie ma tyle cierpliwości, tyle zrozumienia i zwykłej ludzkiej życzliwości co babcia i dziadek. W naszej szkole ten szczególny dzień jest niezwykle celebrowany. Wszystkie klasy przygotowały wiersze, piosenki, tańce, skecze. Artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa kierowane pod ich adresem, a duma rozpierała ich serca, że mają tak utalentowane wnuczęta. Po części artystycznej, glośnym odśpiewaniu przez dzieci "sto lat" i pamiątkowym zdjęciu, nasi goście zostali zaproszeni na slodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. W dalszej części programu byla zabawa choinkowa. Czas umilał zespół panstwa Woźniaków i wizyta królika Binga. Wspólna zabawa w naszej szkole jest imprezą integrującą całą społeczność. Jest okazją do współpracy z rodzicami, którzy przygotowują poczęstunek dla kochanych babć i dziadków oraz swoich pociech. Teraz czas na ferie.

        • Klasa 8 w muzeum i w bibliotece
          • Klasa 8 w muzeum i w bibliotece

          •  Uczniowie 8 klasy odwiedzili Muzeum Regionalne i Bibliotekę Miejską w Opocznie. Miało to miejsce 25 stycznia. Po raz kolejny mieliśmy możliwość zobaczenia wzbogaconych o nowe eksponaty zbiorów muzealnych, zarówno z II wojny światowej, jak i tych poświęconych folklorowi. Następnym punktem programu była Biblioteka Miejska, gdzie uczniowie zobaczyli wypożyczalnię, czytelnię, magazyny i podziemia. Z tymi ostatnimi związane są nie tylko legendy o Esterce, a także fakty historyczne dotyczące powstania styczniowego.

          • "Za mundurem..."

          • Dzisiaj, tj. 25 stycznia, szklołę w Libiszowie odwoedził nasz absolwent Gabriel Grzybek. Jako uczeń szkoły wojskowej w Lipinach przedstawił ofertę edukacyjną dla ósmej klasy. Więcej informacji po zeskanowaniu kodu QR.

        • Zebranie z rodzicami
          • Zebranie z rodzicami

          • W czwartek 25 stycznia br.  o godz. 15.30 odbędzie się zebranie wychowawców z  rodzicami uczniów wszystkich klas. Zapraszamy.

        • Wizyta duszpasterska w szkole
          • Wizyta duszpasterska w szkole

          • Jak to zwykle bywa po świętach Bożego Narodzenia rozpoczęły się wizyty duszpasterskie. W środę 17 stycznia br. z wizytą duszpasterską zwaną „Kolędą„  przybyli do naszej szkoły księża:  Proboszcz Ks. Wiesław Mazur, Ks. Wikary Łukasz Pyszczek. Kolęda stała się okazją do wspólnej modlitwy i śpiewania kolęd całej szkolnej społeczności.

            Po wspólnej modlitwie Ksiądz Proboszcz  pobłogosławił wszystkich zebranych, poświęcił pomieszczenia szkoły oraz obdarował uczniów i nauczycieli pamiątkowymi obrazkami i cukierkami.

        • Wyjazd do kina
          • Wyjazd do kina

          • 10 stycznia uczniowie klas: 6, 7 i 8 wraz z wychowawcami odwiedzili kino w Tomaszowie Maz, aby obejrzeć film pt "Aquaman i zaginione królestwo". Po seansie obowiązkowo był obiad w McDonald's. Mimo mroźnej pogody humory dopisywały.

        • ,,Zdrowo jem - więcej wiem” - ,,ZIELONE GROSZKI”
          • ,,Zdrowo jem - więcej wiem” - ,,ZIELONE GROSZKI”

          • Uczestnikami programu ,,Zdrowo – jem, więcej wiem” były również dzieci z oddziału zerowego, zespół pod nazwą ,,Zielone groszki”.

             

            Wdrażanie zasad zdrowego trybu życia rozpoczęły od poznania dobrych nawyków żywieniowych.

            Większość dzieci ma świadomość jak ważną rolę odgrywa jedzenie zdrowych produktów. Potrafi wymienić co powinniśmy jeść, a czego nie. Jakie konsekwencje możemy ponieść jedząc niewłaściwe produkty. Na początku zaproponowałam dzieciom wysłuchanie piosenki Lekcja zdrowia. Na podstawie jej tekstu dzieci próbowały formułować wnioski dotyczące zdrowego stylu życia. Na pierwszy plan wysunęły się zdrowe odżywianie i ruch. Dzieci wskazywały złe nawyki i sposoby ich eliminowania. Następnie dzieci poznały historię Zosi i Tadka , którym starały się wytłumaczyć jak ważnym posiłkiem jest śniadanie, a zjadanie dużych ilości słodyczy prowadzi do wielu dolegliwości. Dzieci dowiedziały się na co narażone są osoby zjadające duże ilości słodyczy oraz, że są takie składniki pożywienia ,których należy unikać. Podawały przykłady pokarmów, które nie służą zdrowiu. W dalszej części wspólnie przeanalizowaliśmy obrazki rysowane przez dzieci na temat Moje nawyki żywieniowe i aktywność. Okazało się,że u niektórych dzieci oprócz zdrowych produktów pojawiały się słodycze, słodkie napoje, u niektórych było mało warzyw, owoców i wody. Nie u wszystkich dzieci pojawiała się aktywność fizyczna.

            Zaproponowałam dzieciom, abyśmy uporządkowali naszą wiedzę na temat tego co należy jeść aby być zdrowym. W tym celu zaprezentowałam dzieciom piramidę zdrowia i poprosiłam abyśmy wspólnie omówili poszczególne piętra piramidy. Dzieci od razu zauważyły, których produktów powinno być najwięcej w pożywieniu, a których najmniej. Zwróciły również uwagę na fakt, że piramida nie zawiera żadnych słodyczy i słodkich napojów. Kilkoro dzieci zauważyło,że w piramidzie zdrowia oprócz produktów do jedzenia znajdują się również rysunki aktywności fizycznej. Zaproponowałam dzieciom abyśmy wybrali się na zakupy. Zadaniem dzieci było powycinanie z gazetek reklamowych produktów spożywczych, które kupują wspólnie z rodzicami. Dzieci nazywały produkty, mówiły dlaczego wybrały niektóre z nich, czy są niezbędne, czy można je zamienić na inne. Odgrywały scenki w parach na wylosowany temat- zabawa edukacyjna Dlaczego kupuję. Po zabawie wszystkie wycięte obrazki zostały umieszczone na białej tablicy. Następnie poprosiłam dzieci, aby posegregowały obrazki na te przedstawiające zdrowe produkty i te, które nie służą zdrowiu. Zdrowe produkty dzieci umieszczały na zielonym kole, a niezdrowe na czerwonym. W ostateczności obrazki z czerwonych kół znalazły się w koszu. Obrazki zdrowych produktów dzieci naklejały na poszczególne piętra piramidy. Dużo przy tym rozmawiały i upewniały się co do trafności wyboru. Na zakończenie pracy wykonały również rysunki przedstawiające różne formy aktywności . Podsumowaniem zajęć było poszukiwanie odpowiedzi na pytanie Jak możemy zmienić nasze nawyki żywieniowe na lepsze? Dzieci podawały różne propozycje ale jedną z nich postanowiły wprowadzić od zaraz. Ustaliły,że w pudełku śniadaniowym, które przynoszą do przedszkola nie będzie żadnych słodyczy, a ich miejsce zajmą warzywa i owoce. Słodkie napoje zastąpią czystą wodą. Na koniec zajęć każde dziecko otrzymało kartę pracy Uczymy się dobrych nawyków żywieniowych ,którą z pomocą rodziców należało uzupełnić w domu. Następnego dnia dzieci przyniosły z domu produkty potrzebne do zrobienia zdrowej sałatki owocowej jako alternatywy słodkiego batonika czy cukierka. Było zdrowo i kolorowo, a miód dodany do sałtki sprawił, że było też słodko.

             

             

             

            Kolejny dzień w przedszkolu rozpoczęliśmy od przywitania i przekazania sobie iskierki przyjaźni.

            Dzieci opowiadały jak się czują , jaki mają nastrój, czy mają ochotę do pracy i zabawy. Wspólnie zastanawialiśmy się skąd organizm czerpie energię do pracy i zabawy. Formułując odpowiedzi na moje pytania dzieci stwierdziły,że bardzo ważne jest zdrowe odżywianie, a szczególnie zjadanie zdrowych produktów na śniadanie. Śniadanie, pierwszy posiłek powinno być pełnowartościowe, atrakcyjne i smaczne. Dzieci przedstawiały własne propozycje zdrowego śniadania odwołując się do poznanej wcześniej PiramidyZdrowego Odżywiania. Zaproponowałam wówczas aby dzieci spróbowały wykonać konkursową pracę plastyczną na temat Moje zdrowe śniadanie. Dzieci miały do dyspozycji różnorodne materiały i przybory plastyczne. Dzięki dużej wyobraźni oraz kreatywności dzieci powstały bardzo ciekawe, oryginalne prace. Wszystkie prace zostały umieszczone na tablicy obok wejścia do sali przedszkolnej. Dzięki temu rodzice i uczniowie szkoły mogli podziwiać prace dzieci.

            Następnego dnia, zgodnie z umową i z pomocą rodziców, dzieci przyniosły do przedszkola produkty, z których samodzielnie przygotowały zdrowe, kolorowe śniadanie. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że takie śniadanie naprawdę dodaje energii.

            Rozstrzygnięcie konkursu na najlepszy rysunek pierwszego śniadania było trochę nietypowe, ponieważ wspólnie z rodzicami i nauczycielami uznaliśmy, że każde dziecko jest zwycięzcą i zasługuje na pierwsze miejsce. Każdy włożył w wykonanie swojej pracy dużo wysiłku i serca, a to liczy się najbardziej. W związku z tym każde dziecko otrzymało medal Super Kucharza lub Super Kucharki oraz breloczek z uśmiechnięta buźką. Wszystkie prace dzieci zostały następnie złożone w Klasową Książkę Śniadaniową, której dzieci nadały tytuł: Moje zdrowe śniadanie.

            Własną książkę dzieci zaprezentowały młodszej grupie przedszkolnej oraz uczniom szkoły podczas zajęć świetlicowych. Książka wyeksponowana była również w miejscu, gdzie każdy uczeń szkoły i rodzic odbierający dziecko mógł ją oglądać i podziwiać.

             

             

            Aktywność fizyczna jest niezwykle ważnym czynnikiem, który wpływa na prawidłowy, wszechstronny rozwój dziecka w wieku przedszkolnym. Jest to wiek najbardziej plastyczny i stanowi najlepszy czas na wpajanie nawyków i zainteresowań. Należy tak zorganizować czas, by dziecko mogło każdego dnia podjąć odpowiednią dla zdrowia dawkę ruchu. Mamy obowiązek wpojenia dziecku określonych umiejętności i nawyków ruchowych. Zajęcia propagujące ruch i aktywność fizyczną odbywały się na sali gimnastycznej. Rozpoczęliśmy je od poznania Ferro. Dzieci wysłuchały opowiadania, obejrzały rysunki ilustrujące jego historię. Następie wypowiadały się na temat sportów, które uprawiają bądź chciałyby w przyszłości uprawiać. Padło sformułowanie, że ruch na świeżym powietrzu służy zdrowiu, a poza tym jest bardzo przyjemny. Zwłaszcza ,gdy ruszamy się i bawimy wspólnie z rodzicami i innymi dziećmi. Po rozmowie przeszliśmy do działania. Dzieci poznały zasady poszczególnych zabaw proponowanych przez Ferro i rozpoczęła się wspólna zabawa. Dzieciom bardzo podobały się zabawy: Znajdź swój domek, Kosmiczny wyścig, Turkusowa drużyna, Sprytny ogrodnik. Chętnie podejmowały zadania, były bardzo swobodne i zaangażowane . Z ust nie schodził im uśmiech. Uczyły się współpracować i spokojnie przyjmować niepowodzenia. Podczas zabawy uspokajającej Jaki to sport, dzieci poznały właściwe nazwy niektórych dyscyplin sportowych. Naśladowały charakterystyczne ruchy podczas uprawiania tych sportów oraz określały,które mięśnie pracują podczas uprawiania danego sportu. W tej zabawie pracowały nie tylko mięśnie ale też wyobraźnia. Podsumowując zajęcia wróciliśmy do Ferro, który bardzo lubi aktywność fizyczną , jak wszyscy na jego planecie. Dzieci spróbowały wymyślić zakończenie jego przygody. Na koniec zajęć wszyscy zgodnie stwierdzili, że ruch , zwłaszcza ruch na świeżym powietrzu służy zdrowiu i sprawia, że czujemy się radośni i szczęśliwi. Zachęcałam również dzieci do zaangażowania w zabawy ruchowe swoich rodziców i rodzeństwo. Zwróciłam uwagę dzieciom, że spędzanie większości wolnego czasu przed telewizorem, czy komputerem na pewno nie służy zdrowiu, zarówno dzieci jak i ludzi dorosłych. Przypomnieliśmy sobie wtedy piosenkę pt. Lekcja zdrowia. Jej słowa były potwierdzeniem naszych wniosków. Aby rodzice też mogli poznać Ferro poprosiłam dzieci , aby opowiedziały im jego historię i wspólnie z nimi rozwiązali krzyżówkę pod tytułem Jesteśmy aktywni, jak mieszkańcy Turkusowej Planety. Kolejnego dnia dzieci przyniosły rozwiązane krzyżówki, wypowiadały się na temat haseł w nich zawartych. Mówiły z kim rozwiązywały krzyżówkę, cieszyły się z wykonanego zadania.

             

             

            Dzieci z natury lubią aktywność ruchową, ale złe nawyki, czasem zły przykład powodują,że zaczynają coraz mniej się ruszać. Aby temu zapobiec przeprowadziłam rozmowę z dziećmi na temat zabaw, w które lubią bawić się najbardziej. Udało się nam pobawić w te zabawy. Wśród nich były: Pająk i muchy, Dogoń swoją parę, Zbijany, Dwa ognie, Piłka parzy, Komórki do wynajęcia. Poprosiłam dzieci , aby porozmawiały ze swoimi rodzicami na temat ich ulubionych zabaw z dzieciństwa. Następnego dnia dzieci opowiadały o ulubionych zabawach rodziców, przedstawiały zasady poszczególnych zabaw. Dzieci obejrzały również film Zabawy dawniej i dziś, który przedstawiał jeszcze inne zabawy ruchowe. Jedną z nich, która bardzo spodobała się dzieciom to Zośka, czyli podbijanie piłeczki różnymi częściami ciała bez użycia rąk. Wygrywał ten, kto nie upuścił piłeczki na ziemię. Dzieci dowiedziały się ,że bardzo lubianą podwórkową rozrywką było rzucanie do celu, czyli rzucanie kół na krzyżak i rzucanie ich do rąk. Na filmie dzieci rozpoznały również zabawę w Klasy, o której opowiadały wcześniej. Podsumowaniem rozmów o zabawach było wykonanie planszy przedstawiającej nazwy zabaw. Dzieci podawały nazwy zabaw, a ja zapisywałam je na kartonikach . Następnie dzieci umieszczały je dookoła słowa Zabawy. Wykonały również rysunki przedstawiające wybraną przez siebie zabawę. W kolejnych dniach testowaliśmy różne zabawy, a te które najbardziej podobały się dzieciom umieściliśmy w Księdze Zabaw w Szkole. Znajdowały się w niej opisy dziesięciu zabaw i rysunki dzieci, które wykonały wcześniej. Z zasadami zabaw mogli zapoznać się wszyscy uczniowie, nauczyciele i rodzice gdyż znajdowała się w kąciku poświęconym projektowi, na korytarzu szkolnym.

             

             

            Współpraca z rodzicami w realizacji projektu,,Zdrowo jem ,więcej wiem” jest niezbędna.

            Na spotkaniu z rodzicami, zainicjowałam rozmowę na temat sposobów wspomagania dzieci w utrzymaniu dobrego zdrowia, samopoczucia, chęci do pracy i nauki. Odwołałam się do powiedzenia ,,Jesteś tym, co jesz”, które na pewno wszyscy słyszeli,ale tak naprawdę niewielu z nas zdaje sobie sprawę z jego powagi. Zwróciłam uwagę na fakt, że pożywienie zawiera składniki, które mogą działać korzystnie i negatywnie na organizm. Jeżeli odżywiamy się właściwie, ciało podziękuje nam za to działając prawidłowo. Dlatego też kwestia odżywiania dzieci jest sprawą bardzo ważną.

            Podczas prelekcji na temat zdrowego odżywiania wspomagałam się artykułami wyświetlanymi na tablicy multimedialnej. Omówiłam Piramidę Zdrowia po zmianach zwróciłam uwagę rodziców na rolę aktywności fizycznej w prawidłowym rozwoju dzieci oraz właściwe proporcje i jakość produktów w komponowaniu posiłków dla dzieci. Bardzo ważne jest również dbanie o higienę, odpowiednia długość i jakość snu, ograniczenie czasu spędzonego przed telewizorem i komputerem, kontrolowanie wagi. Po prelekcji zachęcałam rodziców do dyskusji i wyrażania swoich opinii na temat odżywiania, zmiany nawyków żywieniowych i ich roli w kształtowaniu prozdrowotnych postaw ich dzieci. Niektórzy z nich postanowili zwracać większą uwagę na wartości odżywcze produktów podawane swoim dzieciom. Uświadomili sobie, że jest to inwestycja w przyszłe dobre zdrowie ich dzieci. Rodzice otrzymali również ulotkę, która zawierała informacje na temat: Dlaczego sposób odżywiania dzieci jest sprawą bardzo ważną linki do artykułów dostępnych na stronie internetowej. Przybliżyłam rodzicom zadania zrealizowane z dziećmi w ramach projektu, oraz przedstawiłam działania jakie planujemy jeszcze podjąć. Zachęcałam do przeprowadzania rozmów z dziećmi, cierpliwe i konkretne odpowiadanie na ich pytania oraz udzielanie pomocy przy wypełnianiu kart pracy. Rodzice mieli możliwość obejrzenia prac dzieci przedstawiających zdrowe pierwsze śniadanie, które zebrane zostały w Klasową Książkę Śniadaniową pod tytułem Moje zdrowe śniadanie. W miarę realizacji zadań rodzice oglądali indywidualne prace dzieci i prace grupowe: piramida zdrowia, obrazki przedstawiające aktywności fizyczne, zdjęcia przedstawiające przygotowanie śniadania,zajęcia ruchowe. Pomagali dzieciom w rozwiązaniu krzyżówki Jesteśmy aktywni jak mieszkańcy Turkusowej planety. Rodzice chętnie podejmowali współpracę i pomagali dzieciom w wykonywaniu zadań .

             

            Wiedzą, jaką zdobywały dzieci na temat czynników wpływających na ich prawidłowy rozwój chętnie dzieliły się ze społecznością przedszkolną i szkolną. Przygotowaną przez siebie Piramidę Zdrowia zaprezentowały w młodszej grupie przedszkolnej. Dzieci omawiały kolejne piętra piramidy, nazywały produkty, które się tam znajdowały. Zwróciły uwagę młodszych kolegów i koleżanek, że ruch, zwłaszcza ten na świeżym powietrzu jest bardzo potrzebny dla utrzymania dobrego zdrowia. Piramida Zdrowego Żywienia była wyeksponowana również na tablicy znajdującej się na holu szkoły obok sali przedszkolnej wraz z hasłem Ruch to zdrowie i obrazkami przedstawiającymi różne rodzaje aktywności fizycznej . Rysunki wykonane zostały przez dzieci z naszego zespołu. Obok tablicy często zatrzymywali się starsi uczniowie naszej szkoły i rodzice, którzy przychodzili odbierać po zajęciach swoje dzieci. Rozmawiali i wymieniali się spostrzeżeniami. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również wykonana wspólnie książka pod tytułem: Moje Zdrowe Śniadanie. Została ona zaprezentowana na świetlicy szkolnej podczas zajęć świetlicowych dla uczniów z klasy IV i w młodszej grupie przedszkolnej. Klasową Książkę Śniadaniową można było również oglądać w specjalnym kąciku znajdującym się na korytarzu szkolnym. Znajdowała się tam również Księga Zabaw w Szkole, w której umieściliśmy opisy zabaw ruchowych uznane przez dzieci za ulubione. Dzieci wykonały ilustracje przedstawiające zabawy, które też nalazły się w książce. Z dużym zainteresowaniem zasady zabaw czytali uczniowie klas starszych. Książka z zabawami ruchowymi zaprezentowana była również nauczycielowi wychowania fizycznego. Mamy nadzieję, że klasy starsze też się w nie pobawią.

            W kąciku poświęconym projektowi Zdrowo jem, więcej wiem znajdowały się również ulotki dla rodziców związane z głównym jego hasłem. Propagującym zdrowe odżywianie, ruch na świeżym powietrzu i utrwalanie nawyków sprzyjających zdrowiu.

        • "Zdrowo jem - więcej wiem" - drużyna "OLIWKI"
          • "Zdrowo jem - więcej wiem" - drużyna "OLIWKI"

          • Uczniowie klasy  II za zgodą rodziców przystąpili do realizacji programu „Zdrowo jem, więcej wiem”

            Obserwując dzieci w szkole przerwach dzieci, niepokojącym był fakt, iż niektóre przynoszą do szkoły dużo słodyczy, dzieląc się nimi z innymi kolegami. W ten sposób rodzice nie mogli kontrolować ilości zjedzonych przez dzieci słodkości. Dlatego uczniowie zostali zapoznani z historią Zosi i Tadka oraz wierszem „Dyzio Marzyciel”. Przygotowaliśmy Piramidę zdrowia i malowaliśmy farbami owoce i warzywa. Przygotowane dekoracje umieściliśmy na tablicy wiszącej na korytarzu, aby zachęcić wszystkich uczniów do zjadania tychże owoców i warzyw, i stosowania się do zaleceń według Piramidy zdrowia ( w tym również aktywności fizycznej i picia dużej ilości wody). Choć były to papierowe twory, były zrobione tak ładnie, że wyglądały bardzo apetycznie i zachęcały do sięgnięcia po nie. Po przeprowadzeniu pogadanki na temat jedzenia słodyczy i zapoznaniu z Piramidą Zdrowia, wykonaliśmy postacie Dyzia Marzyciela i przygotowaliśmy obłoczki z nowymi zdrowymi jego marzeniami. W tych obłoczkach były propozycje zdrowych produktów do jedzenia, z przewagą owoców i warzyw. Podczas prac uczniowie wymieniali się uwagami, jakie zmiany powinni wprowadzić w swoim sposobie odżywiania. Podczas zabaw edukacyjnych dowiedzieli się również, o szkodliwości fast foodów, słodyczy i gazowanych napojów. Aby zachęcić do zdrowego odżywiania robiliśmy sałatki owocowe z przyniesionych przez uczniów produktów. Wspólnie wybieraliśmy też przepisy na zdrowe posiłki, z których najbardziej podobał się przepis na bananowe placuszki. Każde z dzieci napisało ten przepis. Dzieci zgłaszały, że w domu, wspólnie z mamami je robili.  Wspólnie z rodzicami na jednym ze spotkań umówiliśmy się, aby dzieci nie przynosiły do szkoły słodyczy.

            W trakcie swobodnych rozmów z dziećmi okazało się, że nie wszystkie dzieci zjadają rano śniadanie.

            Nauczyciel wyjaśnił dzieciom, jak ważne dla zdrowia jest zjedzenie pierwszego śniadania. Przeprowadzona została również pogadanka o roli produktów zbożowych. Wspólnie przygotowaliśmy kanapki z pełnoziarnistym pieczywem: chlebem i bułkami. Dzieciom bardzo smakował chleb i bułki, gdyż podchodziły wiele razy po kanapki i zjadały je z apetytem. Nagraliśmy filmik, w którym dzieci polecają pieczywo pełnoziarniste. Dzieci zostały również zachęcone do udziału w konkursie na rysunek pierwszego śniadania – smacznego, kolorowego i zdrowego, który zapewni energię na start i zachęci do jego zjedzenia. Uczniowie wykonali prace przedstawiające przykładowe smaczne i zdrowe śniadanie. Prace te zostały wywieszone na tablicach. O pomoc w wyborze najlepszej pracy poprosiliśmy też rodziców na wspólnym spotkaniu. Każdy rysunek miał numer i w drodze głosowania wybrana została najlepsza praca. Odznakę Super Kucharki zdobyła Ala. Należy dodać, że wybór był bardzo trudny, gdyż każda praca była wykonana estetycznie, pomysłowo, a przede wszystkim była wartościową i zdrową propozycją pierwszego śniadania. W związku z tym Ala otrzymała nagrodę główną, a pozostałe dzieci wyróżnienia. Wszystkie prace zostały złożone w Klasową Książkę Śniadaniową. Książka Śniadaniowa została umieszczona w bibliotece, w kąciku czytelniczym.

             

             

            Uczniowie zapoznając się z Piramidą Zdrowia, dowiedzieli się, że bardzo ważna jest aktywność fizyczna. Dlatego uczniowie wzięli udział w lekcji „Jesteśmy aktywni jak mieszkańcy Turkusowej Planety”. Zapoznali się z historią Ferro i dowiedzieli się, jak ważny dla zdrowia jest ruch na świeżym powietrzu. Uczestniczyli w zabawach: orientacyjnej - „Znajdź swój domek”, bieżnej – „Kosmiczny wyścig”, rzutnej - „Turkusowa drużyna”, bieżno – zręcznościowej - „Sprytny ogrodnik” oraz uspokajającej - „Jaki to sport?”  Dzieciom najbardziej spodobały się zagadki sportowe, jaki to sport. Z wielką ochotą pokazywały i nazywały różne dyscypliny i aktywności.

            Wykonali karty pracy „Jesteśmy aktywni jak mieszkańcy Turkusowej Planety”.

             

            Uczniowie przeprowadzili mini wywiady ze swoimi rodzicami i dziadkami na temat zabaw ruchowych z czasów ich dzieciństwa. Spisali nazwy tych zabaw. Dzieci pod kierunkiem członków rodziny opisywały, jak przebiegały niektóre z nich. Na wspólnych zajęciach zapoznali się z przebiegiem tychże zabaw i wybrali te,  które im się najbardziej podobały i w które chcieliby się pobawić. Bardzo chętnie grały w gumę, skakały na skakance i  bawiły się w chowanie kredek. Najlepsze zabawy zostały zapisane w Księdze Zabaw w Szkole. Księga nosi podtytuł „A jak Aktywność” i zawiera alfabetyczny zbiór zabaw. Ułożyliśmy też alfabetyczny spis ćwiczeń „Gimnastyczne Abecadło” – każdej literce alfabetu przypisaliśmy określone ćwiczenie:

            B – bieganie w miejscu z unoszeniem kolan

            K - klaskanie pod kolanami, naprzemiennie noga prawa i lewa

            P – pajacyki, itd.

            Dzieci wybierały literkę i sprawdzały, jakie ćwiczenie do wykonania ukryło się pod daną literą. Do wspólnych zabaw zaprosiliśmy przedszkolaków. Wspólnie bawiliśmy się i przeprowadziliśmy wyścigi rzędów z przyborami i inne wesołe konkurencje.

            Przeprowadzone zostały również pogadanki na temat sportów zimowych oraz konieczności zachowania bezpieczeństwa podczas tychże zabaw. Wykonane zostały prace plastyczne zachęcające do aktywności w okresie zimowym.

             

            Na spotkaniu z rodzicami, nauczyciel przygotował materiały o zdrowym odżywianiu. Wskazano choroby zagrażające w związku z nieprawidłowym odżywianiem, zwrócono uwagę na mniejszą sprawność i wytrzymałość kondycyjną dzieci, szybszą męczliwość. Przeprowadzono rozmowę na temat pojawiających się sygnałów, takich jak częstsze infekcje, bóle brzucha u dzieci, które mogą mieć związek z nieprawidłowym odżywianiem się. Wskazano najczęściej pojawiające się błędy żywieniowe oraz wskazano różne sposoby na poprawę układu odpornościowego. Zwrócono uwagę na ważną rolę aktywności fizycznej. Należy podkreślić, że dzieci są zawsze przygotowane do zajęć wychowania fizycznego, to znaczy, że rodzice odpowiedzialnie podchodzą do problemu, a same dzieci bardzo chętnie uczestniczą w tych zajęciach.

            Podane zostały również linki do materiałów, z których rodzice mogliby skorzystać. Rodzice pomogli
            w wyborze najlepszego rysunku pierwszego śniadania
            w drodze głosowania. W trakcie pogadanki wspólnie z rodzicami ustaliliśmy, aby dzieci nie przynosiły do szkoły słodyczy. Nauczyciel zachęcił rodziców do pomocy w wypełnianiu kart oraz do wspierania dzieci podczas realizacji zadań, przekazujących jednocześnie informacje, jak ważne dla zdrowia dziecka jest prawidłowe odżywianie. Nauczyciel zachęcił również do oglądania w szkole tablicy z prezentowanymi materiałami, pracami dzieci, dotyczącymi realizacji poszczególnych zadań w ramach programu „Zdrowo jem, więcej wiem.”

            Działania dzieci w ramach programu „Zdrowo jem, więcej wiem” były przedstawiane na internetowej stronie szkoły.  Rysunki pierwszego śniadania oglądali rodzice na spotkaniu, gdy pomagali w wyborze najlepszej pracy. Prace te wisiały na wystawie, a potem zebrane zostały w Klasową Książkę Śniadaniową. Klasowa Książka Śniadaniowa została umieszczona w bibliotece, w kąciku czytelniczym. Stała tablica na wejściowym korytarzu szkolnym przedstawiała prace dzieci zachęcające do zdrowego odżywiania się. Była oglądana przez wielu uczniów oraz rodziców przyprowadzających dzieci do szkoły i przedszkola. Prace uczniów eksponowane były również na wystawkach klasowych oraz w bibliotece, w związku z czym były oglądane przez liczne grono uczniów korzystających z biblioteki.

             

        • "Zdrowo jem, więcej wiem"  - FIT DRUŻYNA
          • "Zdrowo jem, więcej wiem" - FIT DRUŻYNA

          • Uczniowie klasy I przystąpili do programu "Zdrowo jem, więcej wiem" pod nazwą FIT DRUŻYNA. W ramach programu mieli do wykonania różne zadania, które wykonali chętnie i z zaangażowaniem.

             

            W czasie pierwszych zajęć uczniowie zostali zapoznani z historią Tadka i Zosi, wysłuchali wiersza Juliana Tuwima „Dyzio Marzyciel”. Po zapoznaniu się z opowiadaniem uczniowie wspólnie doszli do przekonania, że jedzenie dużej ilości słodyczy, tak jak bohaterka Zosia, może narazić organizm na wiele chorób – nadwagę, otyłość, ból brzucha, próchnicę zębów, ból głowy. Część dzieci zauważyła, że Tadek jest niejadkiem, co nie jest również zdrowe. Uczniowie po dłuższej rozmowie doszli do wniosku, że Zosia i Tadek powinni zmienić swoje nawyki żywieniowe. Ustalili, że aby uniknąć chorób należy zjadać urozmaicone oraz jak najmniej przetworzone produkty, dużo owoców i warzyw, a mniej słodyczy, chipsów, napojów gazowanych i słodzonych. Dzieci pochwaliły się, że mają do picia wodę.

            Uczniom została przedstawiona piramida zdrowia, szczegółowo omówiono wszystkie piętra piramidy oraz znaczenie aktywności fizycznej i prawidłowego odżywiania dla naszego zdrowia i samopoczucia. Następnie uczniowie sami, z własnej inicjatywy, wykonali piramidę zdrowia wykorzystując swoje zdolności artystyczne. Praca powstała na zajęciach z edukacji plastycznej i technicznej. W jej wykonanie zaangażowani byli wszyscy uczniowie. Następnie praca została wywieszona na szkolnym korytarzu, tak by cała społeczność uczniowska przypomniała sobie i utrwaliła zasady prawidłowego odżywiania.

            Uczniowie do tej pory nie znali pojęcia piramidy żywieniowej, jednak wiedzieli o podstawowych zasadach prawidłowego odżywiania.

             

            Pierwszoklasiści przynieśli do szkoły na zajęcia warzywa i owoce wyhodowane w swoich ogrodach i sadach. Każdy zaprezentował swojego „ bohatera”, opowiedział co można zrobić od jedzenia z tego produktu. 

            Podsumowaniem zajęć „Jak możemy zmienić nasze nawyki żywieniowe na lepsze?’” było przygotowanie zdrowych i zachęcających do jedzenia (nawet niejadków) kanapek. Uczniowie z zaangażowaniem przystąpili do wykonania pracy. W sposób ciekawy i przemyślany powstawały zdrowe, smaczne i kolorowe kanapki. Drugie śniadanie- samodzielnie przygotowane posiłki, dzieci zjadły wspólnie i ze smakiem.

             

            Uczniowie po przygotowaniu smacznych, zdrowych i kolorowych kanapek oraz po rozmowie, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, przystąpili do wykonania pracy konkursowej- „Najlepszy rysunek pierwszego śniadania”. Pierwszoklasiści wykonali rysunek zestawu śniadaniowego wykorzystując różnorodne techniki. Komisja w składzie: rodzice (głosowali na zebraniu), uczniowie oraz nauczyciele pracujący w klasie I w tajnym głosowaniu dokonali wyboru najładniejszej pracy pod względem pomysłowości, przekazu treści oraz zaangażowania. Zwyciężyła praca Patrycji, która otrzymała najwięcej głosów. Zwycięzca oraz pozostali uczniowie otrzymali odznaki SUPER KUCHARZA/ SUPER KUCHARKI. Wszystkie prace utworzyły „KLASOWĄ KSIĄŻKĘ ŚNIADANIOWĄ”- FIT DRUŻYNY. Klasowa Książka Śniadaniowa została wystawiona na korytarzu szkolnym do wglądu przez całą społeczność szkolną.

             

            Następnego dnia zajęcia w ramach projektu odbyły się na sali gimnastycznej. Po krótkiej rozgrzewce: truchcie, biegu, marszu wokół sali gimnastycznej i uregulowaniu oddechu, uczniowie usiedli na karimatach i wysłuchali historii Ferro. Bardzo podobał się im przybysz z odległej planety.  Dzieci jednogłośnie stwierdziły, że chcą być zdrowe i aktywne. Każdy pierwszoklasista wymienił swoje ulubione dyscypliny, zabawy i gry sportowe: dwa ognie, jazda na rowerze, biegi, piłka nożna, gimnastyka, tańce, skoki przez skakankę, zabawy rytmiczne. Uczniowie wspólnie ustalili, które dyscypliny można uprawiać na świeżym powietrzu, które w grupie, a które indywidualnie. Kolejnym punktem zajęć była aktywność ruchowa dzieci w czasie zabaw: „Znajdź swój domek”, „Kosmiczny wyścig”, „Turkusowa drużyna”, „Sprytny ogrodnik”. Podsumowaniem zajęć  na sali gimnastycznej była zabawa „Jaki to sport?”. Uczniowie uświadomili sobie jak bardzo ważna jest aktywność fizyczna, która pozytywnie wpływa na stan zdrowia, prawidłowy rozwój i samopoczucie. Dzieci bardzo zadowolone, radosne wróciły do sali lekcyjnej. Tam otrzymały kartę pracy- krzyżówkę, którą rozwiązali wspólnie i szybko. Bardzo spodobał im się bohater Ferro,  postanowiły wykonać jego portret.  Uczniowie zabrali portrety do domu, aby opowiedzieć Rodzicom o przybyszu z innej planety i wspólnych zabawach. Otrzymali też dla rodziców informację o zabawach opisanych na stronie internetowej- aktywniepozdrowie.pl.

             

            Dzieci miały również za zadanie ustalić jakie są ich ulubione zabawy sportowe. Mieli zapytać rodziców o ich zabawy z czasu dzieciństwa. Pierwszoklasiści w czasie zajęć przedstawili w formie plastycznej swoje ulubione zabawy i gry.  Każdy na forum klasy opowiedział co przedstawia jego ilustracja. Prace zostały wywieszone na gazetce ściennej na korytarzu szkolnym. Spośród przestawionych ulubionych gier i zabaw, dzieci wybrały dziesięć najczęściej powtarzających się. Te gry i zabawy zostały zapisane na arkuszu papieru. Pierwszoklasiści mieli zdecydować, które z tych zabaw są wśród nich najpopularniejsze. Każdy otrzymał kolorowe prostokąty. Figura czerwona – pierwszy wybór,  figura niebieska- drugi wybór, figura biała- trzeci wybór. Fit Drużyna zdecydowała, że najbardziej lubi grę w piłkę nożna, następnie zabawy na śniegu i wyścigi. Kolejnym punktem zajęć była rozmowa o ulubionych zabawach Rodziców.  Dzieci wymieniły takie zabawy jak: zbijany, dwa ognie, piłka nożna, jazda na rowerze , klasy, soki przez skakankę, gumę, ciuciubabka, gra w kapsle (zabawa dziadków).  Uczniowie klasy pierwszej bardzo chętnie bawią się z rówieśnikami oraz starszymi kolegami propagując hasło RUCH TO ZDROWIE.

             

            Rodzice również zostali zaangażowani w projekt. Na listopadowym spotkaniu Rodzice zostali zapoznani z celami projektu, wyrazili zgodę na udział  swoich pociech w projekcje, zostali również poproszeni o pomoc w realizacji zadań zawartych w scenariuszach przewidzianych dla nich. W czasie spotkania Rodzice zapoznali się z prezentacją Pani mgr inż. Joanny Jaczewskiej- Schuetz  pt. „Jedz zdrowo i kolorowo”. Z uwagą obejrzeli materiał edukacyjny. Po zakończonej prelekcji i podkreśleniu jak bardzo ważne są zdrowe i urozmaicone posiłki, które powinny być dla ich pociech przyjemnością poprosiłam Rodziców o swoje uwagi i zapytania. Zebrani niechętnie wypowiadali się na temat sposobu odżywiania dzieci. Poprosili tylko o nazwą stron internetowych na których mogą zapoznać się i upewnić, że właściwie dbają o swoje dzieci. Prośba rodziców została spełniona, otrzymali nazwę strony internetowej. Na koniec spotkania Rodzice obejrzeli rysunki pierwszego śniadania wykonane w domu przez dzieci. Ich zadaniem, w tajnym głosowaniu, było oddać głos na najładniejszy, najciekawszy i najbardziej kolorowy rysunek. Podziwiali prace wszystkich dzieci. Stwierdzili, że mają problem wybrać TĄ najładniejszą pracę. Rodzice również pomogli swoim dzieciom w przygotowaniu produktów do wykonania   zdrowych, smacznych i kolorowych kanapek. Dzięki wiedzy rodziców Fit Drużyna na przerwach pije zdrową wodę.

             

            Fit Drużyna w czasie realizacji projektu „ Zdrowo jem, więcej wiem” zdobyła nową wiedzę, którą chętnie dzieliła się z całą społecznością szkolną. Dzieci poznały zdrowe nawyki żywieniowe, jak smacznie i kolorowo można przygotować jedzenie, znaczenie wody oraz aktywności fizycznej. Przyniesione z przydomowych ogrodów i sadów  owoce i warzywa zamienione w „ bajkowe stworki” zaprezentowali  młodszym kolegom z oddziałów przedszkolnych. Samodzielnie przygotowanymi, zdrowymi  i kolorowymi kanapkami częstowali się wzajemnie oraz zanieśli je do domu do poczęstowania Rodziców. Opis i zdjęcia z zajęć są zamieszczone na stronie internetowej szkoły.  Rysunki przedstawiające zdrowe, smaczne i kolorowe śniadanie zaprezentowano Rodzicom na spotkaniu. Wręczanie nagród „SUPER KUCHARZ/ SUPER KUCHARKA odbyło się w obecności uczniów klasy III. Klasową  Księgę Śniadaniową Fit Drużyna przedstawiła uczniom klasy IV oraz została wyłożona na korytarzu szkolnym do wglądu całej społeczności szkolnej. Samodzielnie  narysowana  Piramida Zdrowia została umieszczona na korytarzu szkolnym wraz z ilustracjami  przedstawiającymi aktywność ruchową. W ramach realizacji zadania –Ruch to zdrowie uczniowie wspólnie z całą społecznością szkolną brali udział w zabawach ruchowych przy muzyce. Innym razem zaprosili do wspólnych zabaw uczniów klasy VIII. Raport z projektu ze zdjęciami został umieszczony na stronie internetowej nasze szkoły.

             

          • "Wolontariusz niesie pomocną dłoń" - rozstrzygnięcie konkursu

          • 20 i 21 grudnia nastąpiło oficjalne ogłoszenie wyników gminnego konkursu plastycznego "Wolontariusz niesie pomocną dłoń" organizowaego przez Szkołę Podstawową w Wygnanowie. Do organizatora napłyneło 80 prac z 10 szkół podstawowych z gminy Opoczno. Nasza uczennica Oliwia Gizińska otrzymała wyróżnienie.  Gratulujemy

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa im Oddziału Partyzanckiego AK "Doliniacy" w Libiszowie, 26-300 Opoczno
        • a.a.kowalczyk@wp.pl , libiszow45678@wp.pl
        • 044 7551830
        • Szkoła Podstawowa w Libiszowie, 26-300 Opoczno Libiszów 64 Dyrektor szkoły: mgr Helena Kuśmierczyk Poland
      • Logowanie