Uczennice: Julia Bernacka i Kamila Walasik z klasy szóstej, Marysia Panfil i Weronika Pecyna z klasy piątej, Julita Gubiec z klasy czwartej i Agata Kowalczyk z klasy trzeciej, jako zespół, wzięły udział w konkursie plastycznym organizowanym w ramach kampanii Kolejowe ABC – Akcja Bezpieczeństwo. Wykonały plakat „Nie bawmy się w pobliżu torów”. Za udział w konkursie uczennice otrzymały dyplom i odblaskowe opaski. Upominki zostaną wręczone już w nowym roku szkolnym.
Kolejowe ABC
Podziękowania dla sponsorów
Pani Dyretor Helena Kuśmierczyk i Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej im. Oddziału Partyzanckiego AK "Doliniacy" w Libiszowie gorąco i serdecznie dziękują sponosorom:
- Przedsiębiorstwu Handlowo - Usługowemu Paweł Pacan
- Zakładowi Przetwórstwa Mięsnego "Stępień" B.S. Stępniowie spj
- Firmie Braders Bruk
W imieniu naszej placówki i jej wychowanków pragniemy wyrazić głęboką wdzięczność za ofiarowaną pomoc i życzliwość.
Czas na Bal
14 czerwca 2023 roku uczniowie klas ósmych i siódmej bawili się świetnie na Balu Ósmoklasisty. Do wspólnej zabawy dołączyli również rodzice i nauczyciele. Całe popołudnie salę wypełniała taneczna muzyka, w rytm której doskonale bawiła się młodzież. Nie zabrakło też wyborów króla i królowej balu, wspólnych śpiewów, śmiechu, zabaw, zdjęć na ściance. Suto zastawione smacznymi przekąskami stoły, dostarczały energii roztańczonym nastolatkom. Radości nie było końca, a sama młodzież była szczęśliwa i uśmiechnięta. Pamiątkowe zdjęcia na tle pięknych, wykonanych przez uczniów dekoracji będą miłym wspomnieniem przeżytych chwil.
Dziękujemy wszystkim rodzicom i uczniom, którzy aktywnie przyczynili się do zorganizowania tej uroczystości, a młodzieży za kulturalną i niezapomnianą zabawę.
30
Wycieczka do Sandomierza
13 czerwca 2023 roku odbyła się wycieczka do Sandomierza. Uczestnikami byli uczniowie klasy 6 i 7. Celem wycieczki było odkrycie uroków tego popularnego wśród turystów miasta. Razem z przewodnikiem zwiedzanie rozpoczęliśmy od Bramy Opatowskiej. Kolejnym punktem wycieczki była Zbrojownia Rycerska. Tutaj mogliśmy ubrać stroje rycerskie oraz wysłuchać niezwykle zabawnego wykładu dotyczącego rycerskiego kunsztu. Kolejnym punktem była Podziemna Trasa Turystyczna. Półtora kilometrowy marsz zespołem dawnych miejskich piwnic i składów, zakończył się pod budynkiem Ratusza. Następnie udaliśmy się na urokliwy spacer po wzgórzu staromiejskim podczas, którego mogliśmy podziwiać zabytkowe kamieniczki, poznaliśmy historię Sandomierskiego zamku, przeszliśmy przez Furtę Dominikańską, zwaną Uchem Igielnym oraz obok Domu Długosza – obecnie Muzeum Diecezjalnego i Katedry. Po wyczerpującym zwiedzaniu w drodze powrotnej zjedliśmy obiad w McDonald's.
22
Projekt "Lepsza szkoła"
Już po raz dwunasty uczniowie klas IV-VIII naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „LEPSZA SZKOŁA” z matematyki, zorganizowanym przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe.
W ramach projektu uczniowie uczestniczyli w Sesjach z Plusem oraz Próbnym Egzaminie Ósmoklasisty.
Sesje z Plusem to testy przeprowadzone zostały trzy razy w roku szkolnym, (na wejście, w połowie i na końcu roku szkolnego), co dało możliwość badania bieżących postępów w nauce całego zespołu klasowego i pojedynczych uczniów.
Próbny Egzamin Ósmoklasisty pozwolił ocenić wiedzę i umiejętności uczniów na kilka miesięcy przed właściwym egzaminem.
Posługując się specjalistycznymi narzędziami pomiaru dydaktycznego nauczyciele mieli możliwość badania poziomu wiedzy i umiejętności uczniów oraz analizowania ich osiągnięć. Indywidualizowane raporty: pozwoliły obejrzeć rezultaty poszczególnych uczniów oraz całej klasy na tle wyników szkolnych i ogólnopolskich, pokazały, które z typów zadań sprawiły uczniom najwięcej trudności oraz umożliwiły przeanalizowanie dotychczasowych metod pracy.
Koordynatorami projektu były: pani Beata Kowalczyk i pani Agnieszka Kowalczyk
Wycieczka do Tarnowskich Gór
7 czerwca uczniowie klasy 8a, 8b i 5 pod opieką p. Agnieszki Kowalczyk, p. Beaty Kowalczyk i p. Aleksandry Słowikowskiej odwiedzili Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach. Jest to obiekt wpisany na listę Światowego dziedzictwa UNESCO. Muzeum jest podzielone na część naziemną i podziemną. W części naziemnej można podziwiać ciekawą ekspozycję dawnych parowozów i urządzeń spalinowych, które były wykorzystywane w okolicznych kopalniach.Na początku uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy, otrzymali kaski i windą zjechali w dół, na głębokość 40 metrów. Pan przewodnik w ciekawy sposób opowiadał o kopalni, przybliżał historię przedmiotów zgromadzonych w gablotach. W czasie wędrówki uczniowie oglądali dawne szyby górnicze. Podziemia wypełnione były efektami dźwiękowymi, odgłosami pracy górników, kopalnianego zawału i jadących wózków. Podczas zwiedzania zakamarków kopalni, natknęliśmy się na Skarbnika, który opowiedział ciekawą legendę. Kolejną atrakcją był przepływ łodziami, dawnym chodnikiem odwadniającym.
Następnym punktem wycieczki było "Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek" w Radzionkowie. Znajduje się tam wystawa dotycząca piekarnictwa i cukiernictwa, szkoły i historii nauczania oraz ciekawe przedmioty codziennego użytku. Zwiedzanie muzeum było ciekawym doświadczeniem - dzieci zobaczyły i dotknęły wielu urządzeń oraz narzędzi używanych przez wcześniejsze pokolenia. Odbyła się lekcja w dawnej klasie szkolnej, gdzie pani przewodnik opowiedziała o historii nauczania, zwyczajach panujących w dawnych latach i przedmiotach szkolnych. Można było obejrzeć materiały piśmiennicze, elementarze i pisać rysikami na kamiennych tabliczkach. Młodzież oprowadzana przez przewodniczki zwiedziła muzeum, wystawy, wysłuchała prelekcji o szacunku do chleba, obejrzała film „Chleb” przedstawiający krótką historię chleba, tradycje z nim związane, oraz proces produkcji chleba kiedyś i dziś. Odbyły się także warsztaty formowania i wypieku plecionek z ciasta chlebowego, każdy przygotował swoją plecionkę, która została wypieczona i skonsumowana przez uczestników.
Podczas drogi powrotnej był przystanek w restauracji McDonald’s na posiłek.
Wycieczka była niezapomnianym przeżyciem, ciekawym doświadczeniem i miło spędzonym czasem.
29
Roller Kids w naszej szkole
Dnia 07.06 2023 w Szkole Podstawowej im. Oddziału Partyzanckiego AK „Doliniacy” w Libiszowie odbyło się spotkanie uczniów klas szóstych ze szkół wiejskich w ramach realizacji przez Gminę Opoczno zadania publicznego pt. „Edukacja zdrowotna dzieci i osób dorosłych zamieszkałychna terenie gminy Opoczno, poprzez dostarczenie przyrządów typu roller Kids i przeprowadzenie szkoleń polegających na kształtowaniu prawidłowych nawyków w aktywności fizycznej”. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie ze szkół w Libiszowie, Modrzewiu, Bielowic, Januszewic, Kraśnicy, Sielca, Mroczkowa, Ogonowic, Wygnanowa. Każdy z uczestników otrzymał roller Kids w celu rozwijania aktywności fizycznej.
5
Wyjazd przedszkolaków
30 maja grupy przedszkolne w ramach prezentu z okazji Dnia Dziecka wyjechały na wycieczkę do bawialni ,,Nikuś" w Opocznie. Na początku dzieci poznały zasady bezpiecznego zachowania się podczas podróży, spacerowania chodnikiem oraz przejścia przez pasy drogowe. Następnie zapoznały się z regulaminem sali by wreszcie móc całkowicie oddać się zabawie. Celem wycieczki była integracja grup przedszkolnych, rozwijanie motoryki dużej i małej oraz stworzenie możliwości aktywnego i radosnego spedzania czasu.
8
Dzień otwarty w przedszkolu
Wycieczka w Góry Świętokrzyskie
Dnia 30 maja 2023 roku uczniowie klasy III i IV pod opieką nauczycieli pani Doroty Fury, pani Magdaleny Łukasik i pani Renaty Szczepanik wyruszyli na jednodniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Po około dwóch godzinach podróży dotarliśmy do Zagnańska. Na miejscu miły pan przewodnik w ciekawy sposób opowiedział nam i pokazał najstarszy w Polsce dąb - Bartek. Następnie pojechaliśmy do Huty Szklanej, skąd udaliśmy się ścieżką leśną na Święty Krzyż. Podziwialiśmy gołoborza i wspaniałe widoki Łysogór. Kolejnym etapem naszej wycieczki był klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Po zwiedzaniu nadszedł czas na zakup pamiątek. Następnie udaliśmy się do Osady Średniowiecznej. Poznaliśmy zawody, którymi trudnili się ludzie w średniowieczu- kowal, szewc, rzeźbiarz, garncarz, zielarz. Mieliśmy okazję własnoręcznie wykonać glinowe miseczki. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie zamku w Chęcinach. Słuchając ciekawych opowieści przewodnika, przechadzaliśmy się po zamku, weszliśmy na wieżę widokową. W naszym harmonogramie nie mogło zabraknąć stałego punktu każdej wycieczki, czyli McDonalda. Ale raz na jakiś czas, z zachowaniem umiaru i rozsądku nikomu nie powinna zaszkodzić chwila zapomnienia o zdrowym jedzeniu.
Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, wróciliśmy do szkoły, skąd odebrali nas nasi rodzice.
Opiekunowie
Uczniowie klasy III i IV28
Karta rowerowa w naszej szkole
2 czerwca w naszej szkole odbył się egzamin praktyczny na kartę rowerową. Jest ona niezbędna każdemu, kto ukończył 10 rok życia i kieruje rowerem. Dokument ten obowiązuje do ukończenia 18 lat. Uczniowie klas czwartych przez cały rok szkolny, na lekcjach techniki przygotowywali się do uzyskania tego dokumentu. Przystąpili do sprawdzianu, który obejmował dwa etapy. W pierwszym etapie uczniowie zmagali się z testem teoretycznym, który obejmował zagadnienia ze znajomości znaków drogowych, określania pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniach, przepisów dotyczących rowerzystów, udzielania pierwszej pomocy. Test odbył się 19 maja i aby zdać należało uzyskać 80% poprawnych odpowiedzi. Drugi etap - jazda praktyczna na rowerze, który odbył się 2 czerwca okazał się dla uczniów łatwiejszy.
Gratulujemy kolejnym uczestnikom ruchu drogowego, którzy zdali egzamin i jeszcze przed wakacjami otrzymają swoje pierwsze „prawo jazdy”.
Bezpiecznej drogi.
1
Dzień Dziecka
Dzień 1 czerwca 2023r. - Dzień Dziecka obfitował w wiele wrażeń. Rozpoczął się od krótkich spotkań z wychowawcami i pogadanek o bezpieczeństwie. Dyrektor szkoły Helena Kuśmierczyk
złożyła dzieciom serdeczne życzenia z okazji ich święta. Następnie cała społeczność uczniowska obejrzała występy swoich koleżanek i kolegów w ramach zapowiedzianego programu „Mam Talent”.
4-5 LATKI
- Tymek Łakomski - śpiew
- Michasia Witoń - wiersz
- Szymon Wawrzyńczak - śpiew
Kl. O
- Julia Gizińska – układ taneczny
- Zuzia Łukomska i Natalia Rek – układ taneczny
- Faustyna Sudoł i Marcelina Urbańczyk - układ taneczny
Kl. I
- Lila Łakomska – śpiew
- Alicja Lewandowska, Oliwia Gizińska, Marlena Ziółek – śpiew
- Natalia Kata i Nela Malej – śpiew
Kl. III
- Zosia Ksyta – wiersz
- Igor Wawrzyńczak – wiersz
Kl. IV
- Amelia Kaczmarczyk – żonglerka
- Julita Gubiec, Maja Malej (gra na gitarze), Magda Jabłońska, Amelia Wędzikowska, Natalia Białas
- śpiew
- Julia Nita, Nadia Chmal, Amelia Ogłozińska, Faustyna Kupis - śpiew
Kl. V
- Weronika Pecyna i Marysia Panfil – układ taneczny
- Nita Weronika – malarstwo
Kl. VI
- Julia Bernacka – śpiew
Chętni uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności wokalne, taneczne, instrumentalne, malarskie oraz zręcznościowe – żonglerka. Występy uczniów oceniało Jury w składzie: Helena Kuśmierczyk – Dyrektor Szkoły, Pani Bożena Kata i Pani Dorota Stępień. Poziom był tak wysoki i wszyscy występujący uczniowie otrzymali nagrody główne – zabawkowe lampy solarne i odznaki z napisem „Mam Talent”. Nad przygotowaniami i przeprowadzeniem występów czuwały: pani Aleksandra Słowikowska i pani Weronika Łukomska.
Wszystkim występującym uczniom gratulujemy odwagi i talentów!
Występy uczniów tak pobudziły do zabawy, że uczniowie klas ósmych spontanicznie zainicjowali taniec, zachęcając do niego całą publiczność. Czas oczekiwania na werdykt Jury umilił taneczny występ uczniów z klasy I.
Wszystkie działania z okazji Dnia Dziecka odbyły się przy wsparciu wychowawców klas.
Kolejnym punktem tego dnia były biegi przełajowe oraz rozgrywki międzyklasowe na sali sportowej, które przygotował i czuwał nad ich przebiegiem pan Cezary Kądziela.
Rada Rodziców ufundowała nagrody za występy w „Mam Talent” oraz przygotowała dla uczniów poczęstunek: kiełbaski z grilla i napoje. Kiełbaski dla uczniów z masarni Państwa Stępniów przywiozła pani Żaneta Ksyta, napoje ufundowali Państwo Ewelina i Paweł Pacanowie. Poczęstunek dla uczniów przygotowali: pan Dominik Jaciubek, pani Ewelina Pacan, pani Anna Piekarska i pani Barbara Rek. Wdzięczni uczniowie dziękowali za smaczny posiłek i napoje szczególnie przydatne w ten upalny, słoneczny, piękny dzień.
47
Konkurs - „Mój styl życia – moje zdrowie”
Agata Kowalczyk zajęła I miejsce w konkursie „Mój styl życia – moje zdrowie” organizowanym przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Opocznie i Miejski Dom Kultury im. Tadeusza Sygietyńskiego w Opocznie dla uczniów szkół i przedszkoli z terenu gminy Opoczno w kategorii II – uczniowie klas I – III. Gratulujemy.
Wizyta ratowników medycznych w przedszkolu
Dnia 31.05.2023r nasze przedszkole gościło ratowników medycznych ze Szpitala Powiatowego im. E.Biernackiego w Opocznie.
Dzieci miały okazję przyjrzeć się, jak wygląda strój ratownika i wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy. Przedszkolaki dowiedziały się w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Następnie dzieci z wielką uwagą przyglądały się, jak panowie ratownicy demonstrowali sztuczne oddychanie i masaż serca na przywiezionych przez siebie fantomach. Najdzielniejsze przedszkolaki próbowały same udzielać pierwszej pomocy pod bacznym okiem instruktorów. Dzieci miały też okazję przypomnieć i utrwalić sobie numery telefonów alarmowych. Wielką atrakcją była możliwość zobaczenia karetki od środka i włączenia sygnałów dźwiękowych. Podczas tego spotkania dzieci nauczyły się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia.
To była dla nas wszystkich bardzo cenna lekcja. Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały książki ,,Pierwsza pomoc”.
13
Konkurs PCK
Uczniowie naszej szkoły pod opieką Pani Renaty Szczepanik, wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez Klub HDK PCK - PKP Idzikowice z okazji 65-lecia HDK w Polsce. Konkurs pt. "Krwiodawczyni Matka - Dająca Życie" miał na celu propagowanie idei honorowego krwiodawstwa, przeznaczony był dla uczniów szkół podstawowych. Nasi uczniowie: Igor Wawrzeńczak, Daria Podgórna, Amelia Kaczmarczyk, Agata Kowalczyk, Jan Stęmpniak i Lilianna Łukomska wykonali plakaty promujące akcję oddawania krwi, za co otrzymali cenne nagrody. Gratulujemy.
Egzamin ósmoklasisty
W dniach 23, 24, 25 maja odbył się ogólnopolski Egzamin Ósmoklasisty. W naszej szkole do egzaminu przystąpiło 28 uczniów z klas ósmych.
Pierwszego dnia uczniowie zmagali się z testem z języka polskiego. Kolejnego dnia rozwiązywali zadania z matematyki. Na zakończenie, w trzecim dniu wykazywali się wiedzą i umiejętnościami z języka obcego. W naszej szkole był to język angielski.
Jakie będą rezultaty dowiemy się, gdy ukażą się właściwe wyniki. A te będą dostępne dla uczniów już 4 lipca, więc musimy wszyscy cierpliwie czekać. Natomiast 6 lipca nastąpi wydawanie zdającym zaświadczeń/informacji o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty.
Szkolna kawiarenka
Archiwum Aktualności