W dniu 07.06.2017 r. uczniowie klasy III a i III b pod opieką: pani mgr Beaty Kowalczyk, pani mgr Renaty Szczepanik, pani mgr Marty Kruk i ks. Marcina Przytuły zwiedzały Góry Świętokrzyskie.
Swoją wycieczkę zaczęli w Zagnańsku, gdzie podziwiali najsłynniejsze polskie drzewo - Dąb Bartek. Ze względu na spróchniały pień trudno jest dokładnie oszacować wiek drzewa, ale naukowcy określili, że Dąb Bartek liczy sobie od 645 do 670 lat, choć według tradycji drzewo ma aż 1200 lat. Ze względu na swój sędziwy wiek „Bartek” uznany został za pomnik przyrody i objęty ochroną prawną. Z historią dębu związane jest wiele legend. Według niektórych z nich w cieniu dębu odpoczywali Bolesław Krzywousty i Jan III Sobieski.
Następnie autokarem przejechali do Huty Szklanej skąd czerwonym szlakiem udali się na Łysą Górę do Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego.
Wchodząc na teren klasztorny przeszliśmy przez bramę usytuowaną w murze okalającym klasztor i pochodzącą z XVII wieku. Pomiędzy tą bramą z kościołem znajduje się dzwonnica z 1777 r., na której zwieszonych jest 5 dzwonów, które kilka razy codziennie dzwonią.
W kaplicy z relikwiami krzyża Świętego jeden z misjonarzy udzielił nam nimi błogosławieństwa. Obejrzeliśmy również obrazy w Kościele Trójcy Świętej.
Uczniowie zwiedzili muzeum misyjne Misjonarzy Oblatów, salę, w której ukazane są zdjęcia z czasów więzienia i makieta więzienna na Świętym Krzyżu oraz salę, w której przedstawiona jest działalności benedyktynów świętokrzyskich.
Odwiedziliśmy również kryptę grobową Jeremiego Wiśniowieckiego.
Drogą Królewską zeszliśmy do Nowej Słupi, gdzie w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. Mieczysława Radwana w Nowej Słupi – zapoznali się z dymarkami i wytapianiem żelaza.
W Centrum Kulturowo Archeologicznym uczniowie brali udział w różnych warsztatach: lepili garnki, rozpalali ogień, mielili ziarno, rzucali oszczepem, poznali techniki wikliniarstwa i rzeźby w drewnie.
Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie ruin Zamku Królewskiego w Chęcinach. Pierwsze wzmianki na jego temat sięgają 1306 roku, w dokumencie Władysława Łokietka potwierdzającym nadanie zamku, wraz z 11 wsiami, biskupowi krakowskiemu - Janowi Muskacie. Jednakże fakt wystawiania przez Łokietka przywilejów w Chęcinach w 1308 r. świadczy o tym, iż warownia była już wtedy z powrotem w jego rękach. Przypuszczalnie zamek chęciński był w tym czasie ośrodkiem administracji książęcej, w dalszych dziesięcioleciach XIV wieku stał się siedzibą powiatu sądowego.
Zmęczeni, ale zadowoleni z wycieczki w drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na posiłek w McDonald's.
Patrz album fotograficzny!