W tym roku szkolnym w ramach projektu „Luźne lekcje z naukowcami” klasa 4 oraz uczniowie na świetlicy realizowali zajęcia warsztatowe, które opierały się na poznaniu znanych naukowców oraz samodzielnym wykonaniu eksperymentów. Projekt sprzyjał rozwijaniu u uczniów kreatywności, samodzielnego myślenia, pobudzeniu wyobraźni, kształtowania umiejętności obserwacji i wyciągania wniosków. Rozbudził zainteresowania dzieci światem nauki. Podczas zajęć uczniowie poznali życiorys i osiągnięcia Marii Skłodowskiej- Curie- światowej sławy naukowca, która dwukrotnie zdobyła nagrodę Nobla, z fizyki - w 1903 roku i w 1911 roku - z chemii. Prowadząc pionierskie badania odkryła polon i rad oraz przyczyniła się znacząco do zrozumienia zjawiska promieniotwórczości. Kolejną postacią był Cai Lun, chiński urzędnik i wynalazca metody masowej produkcji papieru. Zaprezentowany w 105 roku jego wynalazek powstał z kory drzewnej, resztek konopi, szmat, bambusa oraz starych sieci rybackich. Upamiętniając postać wielkiego, polskiego astronoma – Mikołaja Kopernika zapoznaliśmy się z historią jego życia oraz teorią heliocentryczną. W świecie nauki ważną rolę odegrał również Alfred Nobel, który wyprodukował substancję wybuchową odporną na wstrząsy i łatwą w transporcie, czyli dynamit. Ciekawostką dla uczniów była informacja o Komitecie Noblowskim, który każdego roku honoruje najważniejsze osiągnięcia w dziedzinach fizyki, chemii, medycyny oraz literatury. Następnie poznaliśmy życie Alberta Einsteina i jego trudną dla nas do zrozumienia teorię względności. Wynalazki kolejnego omawianego przez nas naukowca-Thomasa Edisona - na dobre zrewolucjonizowały życie człowieka. Listę jego osiągnięć otwiera żarówka, fonograf i kamera filmowa. Wynalazek, który zrewolucjonizował komunikację między ludźmi - telefon - był jednym z największych osiągnięć technicznych XIX wieku Grahama A. Bella. Poznaliśmy również najważniejsze osiągnięcia Izaaka Newtona - sformułowanie trzech Zasad Dynamiki, Prawa Powszechnego Ciążenia oraz skonstruowanie aparatu matematycznego, który używany jest do dzisiaj we wszystkich dziedzinach nauk ścisłych. Rozbawiła nas najsłynniejsza z anegdot o Newtonie mówiąca, że jego zainteresowanie grawitacją zostało zapoczątkowane przez spadające z drzewa jabłko. Na co dzień korzystamy również z komputera, który został wynaleziony w 1837 roku przez omawianego przez nas Charlsa Babbage. Dzięki projektowi uczniowie zdobyli nie tylko wiedzę na temat znanych naukowców, ale również rozwinęli zainteresowania dotyczące nauki oraz eksperymentowania. Z przyjemnością i zaciekawieniem wykonywali doświadczenia obserwując jak wędruje woda, wybucha wulkan, jak można napompować balon za pomocą octu i sody, jak powstają bańki mydlane, jak unoszą się kolorowe bąbelki dając efekt lampy lawy, stworzyliśmy kolorową deszczową chmurkę, sprawdzaliśmy wytrzymałość papieru, nauczyliśmy się malować na mleku i otrzywymać kryształki z soli, bawiliśmy się cieczą nienewtonowską. Był to ciekawy projekt, który wprowadzał uczniów i myślę, że zaciekawił otaczajacym światem nauki.