Ze smutkiem informujemy, że w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, na wieczną wartę odszedł kpr. pchor. Ryszard Bielański "Rom" - Żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, "Doliniak".
Miał 94 lata.
Jego szlak bojowy był nierozerwalnie związany
z Ziemią Opoczyńską, gdzie po upadku Powstania Warszawskiego walczył pod dowództwem cichociemnego por. Adolfa Pilcha "Doliny".
Ryszard Bielański brał czynny udział w uroczystościach rocznicowych organizowanych przez naszą szkołę. Trzykrotnie zaszczycił nas swoją obecnością. Był z nami podczas:
- Wigili w dniu 17 grudnia 2010 r. - mimo podeszłego wieku i trudnych warunków atmosferycznych,
specjalnie przybył wraz z małżonką z Warszawy.
Powitanie z panią Anną Szurczak - Chałubińską - córką kierowniczki szkoły,
która przygotowała wigilię w 1944 roku, obecną podczas tamtej wigilii.
Dzielił się swoimi wspomnieniami z okupacji:
Podpisywał egzemplarze swojej książki i bardzo chętnie dzielił się
wspomnieniami i wrażeniami z pobytu na ziemi opoczyńskiej.
- "Partyzanckiej wigili" zorganizowanej w 70- tą rocznicę tego wydarzenia w dniu 15 grudnia 2014 r.
Ryszard Bielański „Rom" z Warszawy i Marian Podgóreczny „Żbik" z Sopotu - obaj sędziwi panowie wspominali okres okupacji na ziem opoczyńskiej.
.
3. Uroczystości nadania imienia naszej szkole połączonej z wigilią w dniu 11 grudnia 2015 r.
Wspólnie z dyrektor szkoły Heleną Kuśmierczyk oraz burmistrzem Opoczna Rafałem Kądzielą odsłonił tablicę z nadanym imieniem szkoły.
W swoim wystąpieniu wspomniał o wydarzeniach sprzed 71 lat.
„Proszono mnie żebym przekazał od drugiego uczestnika tamtej pamiatkowej wigilii 44 roku - Mariana Podgórecznego „Żbika” i Ewunia Bąkowska, która mnie dopingowała abym dzisiaj przyjechał. Jestem dumny, że byłem w oddziale tym. Po wojnie przyznanie się do uczestnctwa w walkach z Niemcami w tym oddziale groziło więzieniem, do 56 roku. Później odpowedniki naszej władzy z okupantem do tego oddziału na kresach w obronie ludności polskiej walczyło z bolszewikami. Z tej gromadki tam widocznej zostało nas tylko dwóch. Jest jeszcze trzecia uczestniczka bierna tamtej wigilii – Pani Szurczak, która jako dziecko uczestniczyła. Wzruszenie ogarnia ile razy przyjeżdżam tutaj i słyszę piosenki, dziewczynki pieknie śpiewają i pamietam tych wszystkich ludzi poległych.W iele z nich zginęłotam na kresach, zginęło w Warszawie i na tym terenie z 25 pułku. Mam nadzieję, że pamięć o nich nie zaginie.
Dziękował również tym, którzy przyczynili się do nadania imienia szkole. – "Upamiętniona zostanie w ten sposób pamięć kresowiaków, bo większość żołnierzy „Doliny” to byli właśnie kresowiacy.
Ryszard Bielański "Rom" urodził się 31 stycznia 1922 r. w Suwałkach. Pochodził z rodziny o głębokich korzeniach patriotycznych. W 1939 r. ukończył Gimnazjum w Bydgoszczy. Pracował na kolei jako pomocnik maszynisty.
W konspiracji od czerwca 1942 r. żołnierz Armii Krajowej - II Obwód (Żoliborz) Okręgu Warszawskiego AK - pluton 214. Ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Piechoty jako kapral podchorąży. Od jesieni 1943 r. żołnierz oddziału 993/W (Oddział Bojowy Kontrwywiadu K-dy Gł. AK). Brał udział w akcjach bojowych: Ukraińcy, konfident z ul. Solnej, porwanie samochodu. W Armii Krajowej - zgrupowanie "Radosław" - batalion "Pięść" - kompania "Zemsta". Po przejściu do Kampinosu - Grupa "Kampinos" - kompania "Zemsta II" (odtworzona). Jego szlak bojowy podczas Powstania Warszawskiego obejmował: Wolę, Stare Miasto, przeszedł kanałami na Żoliborz, później Kampinos i Jaktorów. Po bitwie jaktorowskiej 29.09.1944 r. przedarł się z żołnierzami por. "Doliny" do Inspektoratu AK Piotrków, gdzie walczył do stycznia 1945 r. w składzie 25. pp AK Ziemi Piotrkowsko-Opoczyńskiej.
Po wojnie zawodowy leśnik. W 1960 r. ukończył Technikum Leśne, a w 1965 r. Wydział Leśny na SGGW w Warszawie.
Od 1982 r. na emeryturze; mieszkał w Zielonce pod Warszawą. Autor książek: „Góra-Dolina. Adolf Pilch" oraz „Prawie życiorys 1939-1956".
Odznaczony został orderem Virtuti Militari V klasy oraz czterokrotnie Krzyżem Walecznych.
.